James Webb надіслав вражаюче детальну світлину туманності Кінська Голова

Нове зображення з космічного телескопа James Webb демонструє найчіткіший на сьогодні інфрачервоний знімок частини знаменитої туманності Кінська Голова. Це знаменита хмара пилу і газу в сузір’ї Оріона, яка також відома під назвою Barnard 33 і розташована на відстані близько 1300 світлових років від нас.

Кінська Голова
Світлина туманності Кінська Голова за допомогою інструменту NIRCam JWST. По центру вся туманність Кінська Голова, як її вперше розгледів Hubble. Авторство зображення: ESA/Webb, NASA, CSA

Туманність Кінська Голова є частиною великої хмари молекулярного газу під назвою Велика туманність Оріона, яка є активним зоретворчим регіоном, де народжується багато молодих світил. Ця туманність освітлюється яскравою, гарячою зорею Альнітак, розташованою неподалік. Зображення показує верхню частину туманності, захоплюючи ділянку, яка утворює «кінську гриву».

Кінська Голова
Космічний телескоп James Webb зробив найчіткіші на сьогодні інфрачервоні зображення туманності Кінська Голова. Джерело: ESA/Webb, NASA, CSA

Це зображення було зроблене за допомогою інструменту NIRCam на борту James Webb, який працює у ближньому інфрачервоному діапазоні. На ньому видно багато фонових галактик і яскравих зір, а також хмару речовини внизу.

Інший знімок тієї ж області був зроблений за допомогою інструменту MIRI James Webb, який працює в середньому інфрачервоному діапазоні й висвітлює більше структур у туманності, але менше фонових об’єктів. Поєднавши зображення з обох інструментів, вчені можуть створити більш повну картину регіону.

MIRI
Це зображення було зроблено за допомогою приладу MIRI (Mid-InfraRed Instrument). Джерело: ESA/Webb, NASA, CSA

Туманність Кінська Голова особливо цікавить дослідників, оскільки це кишеня з нейтрального матеріалу посеред безлічі джерел ультрафіолетового світла. Гази в цій області, яка називається областю фотодисоціації, нагріваються випромінюванням, але здебільшого не іонізуються, на відміну від великої кількості газу навколо яскравих молодих світил, які швидко стають іонізованими через випромінювання, що випускається зорями. Вважається, що ЧД формуються в областях, де газ має достатню густину, щоб ультрафіолетове випромінювання могло проникати й нагрівати газ, але не іонізувати його.

туманності Кінська Голова
Зображення демонструє три види одного з найвиразніших об’єктів на нашому небі туманності Кінська Голова. Авторство зображення: ESA/Webb, NASA, CSA

Ці області зазвичай розташовані на кордонах великих хмар молекулярного газу. Хоча раніше астрономи вважали ці області однорідними, тепер вони знають, що вони можуть мати складну структуру. Деякі з них можна побачити на цих знімках. 

Дослідники, які працюють із James Webb, далі використовуватимуть його спектроскопічні інструменти, щоб дізнатися більше про матерію, з якої складається туманність.

Раніше ми повідомляли про те, що James Webb помітив злиття перших галактик Всесвіту.

За матеріалами space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine