NASA отримає 21,5 млрд доларів 2019 року

Космічні технології

15 лютого американський Конгрес остаточно затвердив бюджет федеральних відомств на 2019 рік. Серед них була й Національна аерокосмічна адміністрація (NASA). Згідно з документом, загалом у поточному фіскальному році вона отримає 21,5 млрд доларів. Це на 1,6 млрд більше за суму, запропоновану американським урядом, і на 800 млн більше, ніж було виділено NASA у 2018 році.

Астронавт Дейл Гарднер, на тлі супутників Palapa B2 і Westar 6 у вантажному відсіку шатла Discovery. Джерело: NASA

Одним із найбільших бенефіціарів стали наукові підрозділи NASA. Їм виділено на 1 млрд доларів більше, ніж спочатку запитувало агентство. Зокрема, місія Europa Clipper отримає на 280 млн доларів більше запланованого. Ще 195 млн виділено на розробку окремого посадкового апарата — і це при тому, що NASA взагалі не запитувала на нього грошей. Передбачувана дата старту місії — 2023 рік.

Конгрес виділив 180 млн доларів на апарат Restore-L, призначений для обслуговування супутників на геостаціонарній орбіті. Раніше цей проєкт перебував під загрозою скасування. 100 млн доларів було виділено на дослідження в галузі створення ядерних силових установок для космічних апаратів. Профінансовано також усі загальноосвітні програми, яких хотіла позбутися адміністрація Трампа.

Конгрес також погодився повною мірою підтримати інфрачервоний телескоп наступного покоління WFIRST. Запропонований адміністрацією Трампа проєкт бюджету NASA передбачав скасування цього проєкту. Тепер же він отримає 321 млн доларів тільки в поточному році. Загальний кошторис програми визначено в 3,2 млрд доларів. Запуск телескопа заплановано на середину наступного десятиліття.

Отримає додаткове фінансування й телескоп Джеймса Вебба (JWST). Судячи з усього, конгресменам добряче набридли величезні перевитрати за проєктом. Ухвалений документ містить низку жорстких формулювань щодо NASA та основного підрядника Northrop Grumman. По суті, Конгрес пригрозив перестати фінансувати будівництво телескопа в разі виникнення нових затримок. У цьому разі NASA доведеться або перенаправити на нього гроші, виділені на інші програми, або ж зовсім скасувати запуск JWST.

Зрозуміло, Конгрес продовжив фінансування програм SLS і Orion. На створення надважкої ракети було виділено 2,15 млрд доларів, нового космічного корабля — 1,35 млрд доларів. Проєкт навколомісячної орбітальної станції LOP-G отримає в поточному році 450 млн доларів.

При цьому на парламентаріїв явно не справила належного враження пропозиція американської адміністрації «комерціалізувати» МКС з 2025 року. На цю ініціативу було виділено лише 40 млн доларів за початкового запиту в 150 млн.

Що цікаво, попри те, що Конгрес погодився профінансувати практично всі проєкти NASA, які перебували під загрозою закриття, він відмовився виділити 10 млн доларів на програму пошуку «техносигнатур» інопланетних цивілізацій. Передбачалося, що аерокосмічне відомство займатиметься ним спільно з приватними та громадськими організаціями.

За матеріалами https://spacenews.com/