Марсохід Perseverance вперше прийняв самостійне рішення, а James Webb допоможе розкрити походження первісних чорних дір: дайджест новин

Підбірка космічних новин до сніданку: Європарламент прагне зміцнити співпрацю між США та ЄС у космосі, NASA придбає п’ять додаткових рейсів Crew Dragon до МКС і вперше випробуватиме навігаційну систему на Місяці.

Місія NASA на Місяць поб’є рекорд у тестуванні навігаційного сигналу

У міру того, як місії Artemis відправляються на Місяць, а NASA планує довгу подорож на Марс, нові навігаційні можливості матимуть ключове значення для науки, відкриттів і освоєння космосу людиною.

В рамках ініціативи NASA з обслуговування комерційного місячного корисного навантаження компанія Firefly Aerospace із Сідар-Парку (штат Техас) доставить експериментальний вантаж у басейн Моря Криз. Корисне навантаження NASA Lunar GNSS Receiver Experiment (LuGRE) вперше перевірить нові можливості місячної навігації з використанням сигналів Глобальної супутникової навігаційної системи Землі (GNSS) на Місяці.

Рамка для Artemis IV

Будівництво четвертого європейського службового модуля для доставки астронавтів на Місяць на кораблі NASA Orion вже завершено. Його сфотографували на космічному майданчику Thales Alenia Space у Турині, Італія. Модуль зараз знаходиться на шляху до чистих приміщень Airbus у Бремені (ФРН), де інженери завершать інтеграцію та проведуть остаточні випробування. Як силова установка космічного апарату Orion Європейський службовий модуль несе рушійний блок і витратні матеріали, необхідні астронавтам для виживання.

Новини ринку

Crew Dragon. Джерело: NASA

NASA придбає п’ять додаткових рейсів Crew Dragon

NASA планує придбати у SpaceX ще п’ять місій Crew Dragon на Міжнародну космічну станцію, що, на думку агентства, необхідно, щоб забезпечити довгостроковий доступ до неї. У повідомленні про закупівлі, опублікованому 1 червня, NASA оголосила про свій намір випустити єдину модифікацію свого існуючого контракту на комерційні перевезення екіпажу (CCtCap) зі SpaceX, щоб додати п’ять місій до станції наприкінці нинішнього десятиліття.

Перший вертикальний запуск Lockheed та ABL з Великої Британії перенесено на 2023 рік

Lockheed Martin більше не очікує, що її британська місія Pathfinder буде запущена цього року, хоча вона все ще перебуває у процесі підготовки до першого в історії вертикального запуску на орбіту з британської землі. Оскільки британський стартап Orbex, що займається мікрозапусками, планує свій перший політ цього року чи на початку наступного, затримка, мабуть, відволікає Lockheed Martin та її партнера по запуску ABL Space Systems від участі в гонці за перший вертикальний орбітальний запуск із території Сполученого Королівства.

GAO: процес прийняття рішень Космічним командуванням США не відповідав «прозорості та достовірності»

Рахункова палата американського уряду у звіті, опублікованому 2 червня, висловила занепокоєння з приводу того, як ВПС США обрали Хантсвіл (штат Алабама) у якосці місця для розміщення Космічного командування США, яке в даний час базується в Колорадо.

Після річного огляду GAO повідомило, що процес прийняття рішень про базування ВПС значною мірою дотримувався вказівок міністра оборони. Але GAO також виявило «значні недоліки у його прозорості та достовірності», йдеться у звіті. В результаті рішення створило «видимість упередженості».

Європарламент прагне налагодити зв’язки між США та ЄС у космосі

Член Європейського парламенту здійснює поїздку Сполученими Штатами, щоб допомогти зміцнити відносини в галузі космічної політики, а також сприяти зусиллям щодо розробки європейського космічного права. Ніклас Нієнасс, депутат Європейського парламенту від Німеччини, цього тижня провів зустрічі з офіційними особами у Вашингтоні, у тому числі в NASA, NOAA та Білому домі, а потім вирушив до Денвера та Г’юстона, де зустрівся з сенатором Джоном Хікенлупером (D-Колорадо), який очолює космічний підкомітет сенатського комітету з торгівлі, та здійснює поїздку до Космічного центру Джонсона.

Цікаве

Джерело: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Juno летить по хмарних вершинах Юпітера

У квітні 2022 року місія NASA Juno завершила своє зближення з Юпітером. У цей час її прилад JunoCam зобразив, як він виглядатиме, якщо летітиме разом із космічним апаратом. Планетолог Андреа Лак створила анімаційну послідовність, використовуючи необроблені зображення JunoCam.

У точці найбільшого зближення Juno знаходилася 9 квітня на висоті трохи більше 3,3 тис. км над різнокольоровими верхівками юпітеріанських хмар. На той час вона рухалася зі швидкістю близько 210 тис. км/год відносно планети. Для порівняння: при максимальному зближенні космічний апарат був приблизно в 11 разів ближче до Юпітера, ніж супутники на геосинхронній орбіті до земної поверхні, рухаючись зі швидкістю приблизно вп’ятеро більшою, ніж місії Apollo, коли вони залишали Землю, прямуючи до Місяця.

5 речей, які потрібно знати про новий детектор мінерального пилу NASA

Дослідження джерел мінерального пилу на поверхні Землі, що отримало назву EMIT, аналізуватиме пил, що переноситься через атмосферу з посушливих регіонів, щоб побачити, який вплив вона чинить на планету.

Щороку сильні вітри переносять понад мільярд метричних тонн — маса 10 тис. авіаносців — мінерального пилу з земних пустель та інших посушливих регіонів. Хоча вчені знають, що пил впливає на навколишнє середовище та клімат, у них недостатньо даних, щоб детально визначити, якими є ці ефекти чи можуть виявитися в майбутньому — принаймні поки що.

Космічний телескоп James Webb може розкрити походження первісних чорних дір

За допомогою телескопа Джеймса Вебба (JWST) ми збираємося побачити найтемніші місця походження Всесвіту в режимі реального часу. У міру того, як команда, що супроводжує JWST, продовжує вводити в експлуатацію свої наукові інструменти для майбутніх досліджень, вони добре обізнані з новими відкриттями в сучасній астрономії. А саме, нещодавно опубліковане зображення чорної діри в центрі Чумацького Шляху, яке для команди телескопа наголошує на необхідності зазирнути неймовірно далеко назад у часі, коли Всесвіту було приблизно 700 млн років.

Perseverance самостійно вибирає, які камені розстріляти лазером

NASA вітає покращену здатність ровера Perseverance самостійно вибирати цілі. Без явної вказівки з Землі на 442-й сол (марсіанську добу) він завдав удару по двох кам’яних уламках за допомогою свого інструменту SuperCam, щоб дізнатися більше про їх елементний склад, повідомили співробітники місії в оновленні про її результати.

Читайте також: Марсіанський зонд MAVEN відновлює наукові дослідження, а NASA обрала виробників нових місячних скафандрів: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine