Коли планети буде видно поруч із Місяцем у лютому 2024 року?

Обертання Землі навколо Сонця ми бачимо як рух останнього серед зірок великим колом небесної сфери — екліптикою. Поблизу неї рухаються також Місяць і великі планети. Час від часу між ними відбуваються взаємні зближення (астрономи називають їх «сполученнями»). Цікаве зближення Місяця одразу з трьома планетами відбудеться вранці 8 лютого. Чи зможемо ми побачити його з території України?

27–28 січня відбулося досить тісне зближення Меркурія з Марсом. Відтоді ці небесні тіла вже помітно «розійшлись», але із західного напрямку до них поступово наближається яскрава Венера. 7 лютого цю «трійку» планет, що розташуються в секторі розміром приблизно 15°, наздожене Місяць у вигляді тоненького серпа, ледь помітного на тлі ранкових сутінків. Спочатку він пройде у 6° південніше Венери (в момент максимального зближення для українських спостерігачів обидва об’єкти перебуватимуть під горизонтом), а днем пізніше — у 5° південніше Марса.

Положення Місяця та планет при сході Сонця 8 лютого для широти Києва

Проблема полягає в тому, що в лютому-травні екліптика на ранковому небі в наших широтах нахилена до горизонту під невеликим кутом: у цей час у верхній кульмінації перебувають низькі (південні) зодіакальні сузір’я. Тому всі планети, розташовані західніше Сонця, мають менше схилення, а отже — сходять ненабагато раніше за нього, а іноді навіть пізніше. 8 лютого на широті Києва Марс підніметься над обрієм лише на 35 хвилин раніше за Місяць, а ще через 15 хвилин з’явиться верхній край сонячного диска. Набагато гіршими будуть умови для спостережень Меркурія (зближення якого з Місяцем відбудеться 9 лютого): його схід передуватиме сонячному лише на 20 хвилин. Враховуючи те, що пригоризонтний шар повітря найменш прозорий і на висоті менше 3° ми фактично можемо бачити лише найяскравіші об’єкти, доводиться констатувати, що в Києві й навіть у південних областях України побачити цю планету вже не вдасться.

10 лютого настане фаза нового Місяця (тобто він опиниться на небі лише в 4° від Сонця), що ознаменує початок нового року за китайським календарем. Уже наступного дня наш природний супутник із точки зору наземних спостерігачів зблизиться з Сатурном. Щоправда, коли 11 лютого в Україні настане вечір, кутова відстань між планетою й тонким місячним серпом уже зросте до 8°. Побачити їх на тлі вечірніх сутінків буде досить важко, з урахуванням того, що елонгація Сатурна в цей день складатиме лише 15°.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Біля Нептуна — єдиної великої планети, яку за жодних умов не можна побачити неозброєним оком — Місяць пройде 12 лютого. Знов-таки, в момент максимального зближення, коли небесні тіла розділятиме лише півтора градуса, в Україні буде день. Коли на сході нашої країни настане вечір, відстань між ними вже зросте до 4°.

Сполучення Місяця з Юпітером 7 травня 2017 року. Джерело: www.virtualtelescope.eu

Найбільш мальовничим виявиться сполучення Місяця з Юпітером 15 лютого. Як і у випадку з Сатурном і Нептуном, найменша видима відстань між ними очікується вдень, а до моменту заходу Сонця вони «розійдуться» на 5°. Але все одно видовище яскравої планети й розташованого неподалік місячного диска, освітленого майже наполовину, буде гідним того, щоб спробувати його побачити. Нарешті, в той же день майже опівночі Місяць підійде на 3° до Урана й невдовзі разом із ним сховається за горизонтом. На цьому послідовність лютневих сполучень нашого природного супутника з великими планетами завершиться.

Раніше ми писали про те, які ще цікаві події відбудуться на небі в лютому.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів