Меркурій наздоганяє Марс: перше планетне сполучення 2024 року

Марс — найближча до нас зовнішня планета — робить один оберт навколо Сонця за 687 земних діб, а в тій самій конфігурації відносно Землі вона опиняється в середньому кожні 780 днів. Це стосується як протистоянь, так і сполучень із нашим денним світилом, коли Червона планета розташована на небі поблизу нього. І лише під час останніх її буває видно неподалік від Меркурія — найменшої планети Сонячної системи. Таке «небесне побачення» ми зможемо спостерігати вранці 27–28 січня.

На жаль, під час ранкових періодів видимості Меркурія, що припадають на першу половину року, умови для його спостережень важко назвати сприятливими. В останні дні січня 2024-го його висота над обрієм на межі навігаційних і громадянських сутінків (тобто при «глибіні» Сонця біля 6° під горизонтом) на широті Києва не перевищуватиме 2°. Навіть попри досить великий блиск, що в цей час сягне від’ємних зоряних величин, побачити планету буде складно. Ще важче на сутінковому небі знайти Марс, блиск якого складатиме лише 1,3ᵐ. Найкраще його шукати за допомогою бінокля зі збільшенням до 15 крат і достатньо великим полем зору.

Під час сполучення небесні тіла перебуватимуть у південному сузір’ї Стрільця, що не містить яскравих світил і взагалі в наших широтах не підіймається високо над обрієм. Найкращим орієнтиром стане Венера — найяскравіша планета Сонячної системи. Від пари «слабших» планет її відділятиме 12°, а сходитиме вона майже на годину раніше. Неподалік від точки її сходу пізніше підійматимуться Марс і Меркурій. У Києві вони з’являться приблизно о 6:50 за місцевим часом, у східних областях України це станеться орієнтовно на пів години раніше, у західних — пізніше. Південні області матимуть перевагу як у сенсі умов видимості планет, так і її тривалості. Звичайно, для вдалих спостережень необхідна відсутність хмар хоча б над південно-східною частиною горизонту.

На найменшій видимій віддаленості — близько чверті градуса — планети перебуватимуть 27 січня, коли в Україні буде день. Уранці того ж дня українські спостерігачі побачать Меркурій і Марс на відстані 24 кутових мінути (це менше діаметра повного Місяця), а 28 січня — на відстані трохи більше 25’. Насправді у просторі їх розділятиме 1,082 а.о. (162 млн км).

Приблизний вигляд південно-східної частини неба вранці 27 січня 2024 року (білою лінією позначена екліптика)

Менш ніж за місяць, уранці 22 лютого, у 38’ північніше Марса пройде набагато яскравіша Венера. Це сполучення спостерігати буде значно простіше, оскільки воно відбудеться у 26° від Сонця. Лінійна відстань між планетами становитиме 0,772 а.о. (115 млн км).

24 березня 2024 року Меркурій опиниться у максимальній східній елонгації — його кутова відстань від Сонця зросте до 18,7°. Це означатиме настання найкращого цьогорічного періоду вечірньої видимості найменшої планети.

Раніше ми писали, чому під час деяких елонгацій Меркурія його важко спостерігати в наших широтах.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine