Juno зазнімкував супутник-піцу

Апарат Juno передав на Землю знімки, зроблені під час прольоту Іо. Вони демонструють поверхню цього вулканічного місяця.

Іо та Юпітер. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill

Рандеву з Іо відбулося 31 липня. Juno пролетів на відстані 22 тис. км від його поверхні. Зрозуміло, фахівці місії використали цю можливість, щоб зазнімкувати супутник. Для цього була залучена «народна» камера JunoCam, встановлена на борту Juno. Вона отримала своє прізвисько через те, що спочатку NASA взагалі не збиралась оснащувати зонд будь-якою камерою, але пізніше все ж поступилася під тиском громадськості. Завдяки цьому тепер ми можемо побачити зблизька місяці Юпітера та його хмари.

Знімки JunoCam демонструють, як сильно Іо відрізняється від інших супутників планет. На його поверхні практично немає ударних кратерів, при цьому сама вона має унікальне забарвлення. Там можна знайти відтінки білого, червоного, чорного, зеленого та жовтого. Це строкате забарвлення, через яке супутник іноді порівнюють з піцою, пояснюється наслідками постійних вивержень. Викиди вулканів покрили поверхню Іо численними сполуками сірки та силікатами.

Іо. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill

Безперервні виверження також пояснюють, чому на Іо практично немає кратерів. Їхні сліди швидко зникають під шаром вулканічних відкладень. Замість ударних формацій на поверхні супутнка можна знайти в’язкі лавові потоки, довжина яких може вимірюватися сотнями кілометрів, озера розплавленої сірки, а також кальдери глибиною в кілька кілометрів.

Колаж зі знімків Іо, зроблених зондом Juno під час зближення з цим супутником у липні 2023 року. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Jason Perry

Ще один цікавий штрих, пов’язаний з Іо, полягає в тому, що його орбіта пролягає всередині одного з радіаційних поясів Юпітера. Якби якийсь дослідник ризикнув висадитися на супутник, він отримав би смертельну дозу опромінення всього за 4 години.

Нагадаємо, що вже в грудні цього року Juno знову зблизиться з Іо. Цього разу апарат пролетить на висоті всього в кілька сотень кілометрів від його поверхні, що дасть змогу зібрати додаткові дані про цей унікальний світ і зробити ще більш ефектні знімки.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine