Juno готується до близького прольоту Іо

16 травня космічний апарат Juno, що перебуває на орбіті навколо Юпітера, здійснить найближчий за час усієї своєї місії проліт супутника Іо. Дистанція мінімального зближення становитиме 35,5 тис. км.

Іо. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS Image processing: Kevin M. Gill (CC BY)

Іо є найбільш вулканічно активним світом Сонячної системи. На поверхні цього супутника розташовані сотні діючих вулканів, які безперервно вивергаються, видозмінюючи його ландшафт. Протяжність їхніх лавових потоків може досягати сотень кілометрів. Також на Іо існують цілі озера, заповнені розплавленою сіркою.

Причиною подібної активності є приливні взаємодії. Свій внесок робить як гравітація Юпітера, так і його супутників Європи та Ганімеда. Вона в буквальному сенсі розтягує і стискає супутник, через що його надра перебувають у стані лавового океану.

Іо. Червоні цятки позначають осередки вулканічної активності. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM

З огляду на все вищесказане, не дивно, що вчені намагаються використовувати будь-які можливості, щоб дізнатися більше про Іо. І одна з них випаде вже сьогодні. Під час майбутнього прольоту Juno сфотографує супутник, вивчить його вулкани, а також те, як викиди від постійних вулканічних вивержень взаємодіють із магнітосферою Юпітера і створюють полярні сяйва.

Майбутній проліт стане прелюдією до навіть більш захопливих подій. У липні та жовтні 2023 року Juno знову навідається в гості до Іо. Ці прольоти змінять орбіту апарата, ще більше наблизивши його до Іо. Кульмінацією стануть два візити до супутника в грудні 2023-го і лютому 2024 року, під час яких Juno пройде на відстані всього в 1500 км від його розплавленої поверхні.

За матеріалами https://www.nasa.gov.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine