Juno готується до рекордного зближення з Іо

30 липня зонд Juno здійснить найближчий, за весь час своєї місії, візит до Іо. Земний посланець пролетить на відстані у 22 тисячі км від її вулканічної поверхні.

«Щасливий» збій

Juno був запущений у 2011 році з метою дослідження Юпітера. Цікаво, що вивчення супутників газового гіганта взагалі не входило в початкову наукову програму місії. Однак під час маневру виходу апарата на орбіту навколо планети стався збій у роботі його основного двигуна, який, як тепер стало зрозуміло, виявився «щасливим». Через нього Juno довелося залишитися на більш витягнутій проміжній орбіті.

Після того як NASA кілька разів продовжувала термін служби Juno, виявилося, що його поточна орбіта дає змогу здійснити низку близьких прольотів кількох великих супутників Юпітера. У 2021 році апарат здійснив візит до Ганімеда. За ним відбувся близький проліт Європи минулого року. Тепер настала черга Іо.

Дивовижна Іо

Іо є найбільш вулканічно активним світом Сонячної системи. На поверхні цього супутника знаходяться сотні активних вулканів, які безперервно вивергаються та змінюють його ландшафт. Протяжність їхніх лавових потоків може досягати сотень кілометрів. Також на Іо існують цілі озера, заповнені розплавленою сіркою.

Juno на тлі Ганімеда, Європи та Каллісто (колаж). Джерело: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS. Image processing: Kevin M. Gill (CC BY); Thomas Thomopoulos (CC BY)

Причиною такої активності є приливні взаємодії. Свій внесок робить як гравітація Юпітера, так і його супутників — Європи та Ганімеда. Вона в буквальному сенсі розтягує та стискає супутник, через що його надра перебувають у стані лавового океану.

Не дивно, що вчені використовують будь-яку можливість, щоб зібрати більше інформації про Іо. Цього року Juno вже здійснив кілька зближень із супутником, але запланований на 30 липня візит стане рекордним. Апарат наблизиться до Іо на відстань 22 тисяч км.

Зроблені різними космічними апаратами знімки Іо, що демонструють зміни на її поверхні. Джерело: NASA/JHUAPL/SWRI. Juno: Image data: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS. Image processing: Jason Perry (CC BY)

Вчені мають намір скористатися цим і провести серію вимірювань Іо за допомогою інструменту JIRAM. Його побудували з метою вивчення полярних сяйв Юпітера — але його також можна використовувати й для спостережень за супутником. Очікується, що він надасть багату інформацію про сотні вулканів на його поверхні.

Під час майбутнього прольоту Juno також зазнімкує Іо. Потім вчені порівняють його знімки зі старішими зображеннями, для визначення змін, які відбулися на її поверхні з часу попередніх спостережень.

Уже в грудні цього року Juno знову зблизиться з Іо. Цього разу апарат пролетить на висоті всього в кілька сотень кілометрів від її поверхні, що дасть змогу зібрати ще більше даних про цей унікальний світ.

За матеріалами https://www.jpl.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine