James Webb помітив перші «індикатори життя» на екзопланеті, а на МКС випробували новий спосіб утилізації сміття: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: Китай запустить обсерваторію для вивчення Сонця. Вчені знайшли об’єкт із найпотужнішим магнітним полем у Всесвіті, а ми розповідаємо, чим цікава книга «Місячне світло» та чому її варто прочитати.

James Webb помітив перші «індикатори життя» на екзопланеті

На цьому тижні весь світ уперше побачив кольорові світлини, зняті телескопом James Webb. Одним із досліджуваних об’єктів стала екзопланета WASP-96 b, що знаходиться за 1150 світлових років від Сонячної системи. Телескоп зняв її спектр, у якому фахівці виявили чіткі сліди води на цій планеті.

Щоб виявити на далеких планетах «індикатори життя» — молекули води, метану та вуглекислого газу — астрономи спрямовують телескоп на відомі екзопланети у нашій Галактиці та вдивляються в їхні спектри. Спектральний аналіз світла, що пройшло крізь атмосферу WASP-96 b, показав, що вона блокує випромінювання на довжинах хвиль, характерних для молекул води. Це означає, що у хмарах далекої екзопланети присутня водяна пара. Зареєстрував ці детальні дані прилад NIRISS за шість годин спостережень.

Знайдено об’єкт із найпотужнішим магнітним полем у Всесвіті

Подвійна система з нейтронною зорею встановила всесвітній рекорд щодо сили магнітного поля. Вчені провели вимірювання та були приголомшені результатами — напруженість магнітного поля у ній виявилася на рівні 1,6 млрд тесла (16 трлн гауссів), що перевищує рекорд у 1 млрд тесла, встановлений 2020 року. Ця величина приблизно в 150 млн разів перевищує силу магніту в найпотужнішому у світі апараті МРТ.

Новини ринку

Обсерваторія ASO-S (концепт). Джерело: Національний центр досліджень космосу Китайської академії наук

Китай запустить обсерваторію для вивчення Сонця

У жовтні 2022 року Китай запустить нову космічну обсерваторію ASO-S (Advanced Space-based Solar Observatory). Вона займеться вивченням Сонця, його магнітного поля, спалахів, корональних викидів маси та інших процесів, пов’язаних із початком 25-го циклу активності. Про це йдеться у заяві, опублікованій Національним центром космічної науки.

Маса ASO-S становитиме 888 кг. Він отримає комплект із трьох наукових інструментів: повнодисковий магнітограф FMG, сонячний телескоп Лайман-α LST та камеру жорсткого рентгенівського випромінювання HXI. Апарат буде виведений на 720-кілометрову сонячно-синхронну орбіту ракетою «Чанчжен-2D».

Super Heavy «спалахнула» під час тестів

Під час випробувань прототипу першого ступеня нової ракети Super Heavy сталася пожежа. Зараз фахівці оцінюють завдані збитки. Компанія SpaceX проводила чергову серію тестів прототипу Super Heavy — величезного ступеня, що буде використовуватися для пусків важкого космічного корабля Starship. У якийсь момент із рушійної установки агрегату вирвалася велика вогненна куля. Вона призвела до займання на стартовому майданчику, яке через короткий час було ліквідоване.

Цікаве

На МКС вистрілили сміттєвою гарматою: відео

Навіть астронавтам на Міжнародній космічній станції (МКС) доводиться виносити сміття. Традиційно відходи просто складують у вантажний космічний корабель, який доставляє астронавтам провізію та обладнання, а потім залишається пристикованим, поки не заповниться сміттям. Згодом вантажне судно відділяють і відправляють згорати в атмосфері. Таким чином, без космічного корабля утилізація ускладнюється. Але тепер екіпаж станції має новий спосіб позбутися сміття — вистрілювати ним зі шлюзу.

У новій системі утилізації використовується шлюз під назвою Bishop, що є частиною комерційного модуля, доданого до станції у 2020 році. Коли сміття покидає шлюз, воно потрапляє до атмосфери, тому це не погіршить проблему засмічення навколоземної орбіти. Сміття поміщається у спеціальний контейнер, розрахований на 270 кг відходів, який потім «вистрілюється» у напрямку Землі, де повністю згоряє у верхніх атмосферних шарах.

Дивний радіосигнал у космосі виявився схожим на серцебиття

Група астрономів нещодавно виявила швидкий радіосплеск (FRB), який тривав приблизно в тисячу разів довше за інші та мав чітку періодичну структуру. Він став черговим доповненням до списку таємничих радіосигналів, що виходять із різних джерел по всьому Всесвіті. На відміну від більшості швидких радіосплесків, які тривають кілька мілісекунд, останній сплеск тривав «довго» — цілих три секунди. «Він був не лише дуже довгим. Ми помітили періодичні піки, що були надзвичайно схожими на ритм биття серця», — розповів астрофізик з Массачусетського технологічного інституту та співавтор дослідження Даніель Мічіллі.

Місячне сяйво (огляд книги)

Роман лауреата Пулітцерівської премії Майкла Шейбона «Місячне сяйво» — це сімейна сага про правду і брехню, велике кохання, родинні легенди та… ракетобудування. Розповідь ведеться від першої особи, онук розповідає про життя свого дідуся. Автор майстерно міксує власні дитячі спогади з оповідями старого, який знає, що смертельно хворий і має мало часу, щоби переказати онукові своє життя. 

Читайте у попередньому дайджесті: путін звільнив рогозина, а супутникові знімки показали нові масові поховання в Маріуполі: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine