Місячне сяйво (огляд книги)

Роман лауреата Пулітцерівської премії Майкла Шебона «Місячне сяйво» це сімейна сага про правду і брехню, велике кохання, родинні легенди та… ракетобудування. 

Майкл Шебон, Місячне сяйво Видавництво Фабула, 2020 448 с.

Розповідь ведеться від першої особи, онук розповідає про життя свого дідуся. Автор майстерно міксує власні дитячі спогади з оповідями старого, який знає, що смертельно хворий і має мало часу, щоби переказати онукові своє життя. 

Бабуся та дідусь автора зустрілися біля синагоги в 1947 році. Вона молода єврейка з сумними очима, концтабірним номером на руці та почуттям провини, що вижила, а інші ні. Він син і брат равина, брав участь в операції «Скріпка» з пошуку «корисних» нацистських злочинців, добував інформацію про ракети «Фау-2» та хотів вбити її творця. Він мріяв підкорювати космос та будувати базу на Місяці. Вона мріяла стати акторкою та забути голоси з минулого. 

Від роману неможливо відірватися і водночас він розкриває таємниці ближче до розв’язки. 

Збираючись в останню у своєму житті подорож, дідусь бере з собою лише п’ять речей: книжку Віллі Лея «Ракети та люди»; запальничку Zippo, хоча вже давно не палить; чорно-білу світлину своєї прийомної доньки; частину макета мініатюрного місячного поселення, який він будував і переробляв усі роки після смерті дружини; та офіційне фото останньої команди шатла «Челленджер» у рамці під склом. 

Складно переказати сюжет, занадто багато деталей. Усі вони важливі, кожна з них доленосна. Де б не опинився головний герой на війні, у в’язниці, на полюванні на пітона чи під мостом, який він мінує, завжди з ним була мрія про Місяць.  

Одержимий ракетами, герой роману мчить через зруйновану, переможену Німеччину в пошуках Вернера фон Брауна. Він не може забути побачене під час звільнення концентраційного табору в Нордгаузені, де в’язнів змушували рити тунелі підземного заводу, в якому збирали «Фау-2».

Коли через 25 років сім’я збирається біля телевізора, щоб подивитися висадку астронавтів на Місяць, дідусь, попри свою одержимість ракетами, залишає кімнату. Він знає ціну прогресу. Тінь Вернера фон Брауна впала на всю космічну програму Сполучених Штатів. 

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine