Світлина, знята космічним телескопом James Webb, відображає передній план всесвітньої драми — молоду зорю, яка викидає матерію надзвуковими струменями у величезному космічному просторі. Це захопливе і загадкове явище, відоме як Herbig-Haro 211 або HH 211, розкриває нам наймолодших мешканців космосу, які активно формують свій життєвий шлях.
Спостереження, проведені за допомогою космічного телескопа James Webb (JWST), показують ці потужні струмені зоряної матерії, які спалахують і розлітаються у всіх напрямках з полюсів молодої зорі. Цей космічний феномен розгортається в сузір’ї Персея, на відстані приблизно 1000 світлових років від Землі.
Струмені вилітають у протилежних напрямках від молодого світила. Протозоря, вага якої складає лише 8% від нашого Сонця, нагадує його в минулому, коли тому було кілька десятків тисяч років. Астрономи вважають, що з часом вона розвинеться в зорю, схожу на Сонце. 28 серпня 2022 року об’єкт сфотографувала камера ближнього інфрачервоного діапазону JWST (NIRCam), але складене зображення із цих спостережень було опубліковане лише сьогодні.
У цій області космосу протозоря активно набирає навколишній газ і пил, поступово збільшуючи свою масу. Проте одночасно вона викидає матерію в космос у процесі, відомому як біполярне витікання. Набуваючи об’єму та розвиваючись в космічному просторі, струмені матерії стикаються з міжзоряним газом і пилом, утворюючи яскраві, барвисті вихори.
HH 211 є одним з наймолодших і найближчих прикладів новонародженої зорі, яка вивергає матерію. Тому саме вона є ідеальним об’єктом для досліджень JWST. Аналізуючи дані, зібрані інструментом Near Infrared Spectrograph (NIRSpec) на борту JWST, дослідники зрозуміли, що струмені від молодих світил рухаються повільніше та багаті на молекули, такі як монооксид вуглецю, монооксид кремнію і молекулярний водень, у порівнянні зі струменями, які викидаються зі старих зір.
HH 211 належить до групи об’єктів, які швидко еволюціонують. Газові вихори, подібні до HH 211, існують лише кілька років після їхнього виявлення і зникають, залишаючи за собою порожні ділянки простору, які незабаром заповнюються новими чудовими явищами космосу.
Отже, спостереження JWST за HH 211 дає нові можливості для вивчення наймолодших і найзагадковіших явищ у Всесвіті, розкриваючи перед нами таємниці молодих зір і їхній вплив на формування космічного простору.
Раніше ми повідомляли про те, як астрономи спостерігали народження потрійної зоряної системи.
За матеріалами Space.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine