Астрономи спостерігали народження потрійної зоряної системи

Міжнародна команда дослідників використала комплекс радіотелескопів ALMA, для спостереження за молодою потрійною зоряною системою. Їм вдалося ідентифікувати структури, що підживлюють новонароджені зорі.

Особливості формування кратних зір

Зорі не завжди світять поодинці. Більше ніж половини з них мають компаньйонів. Як саме виникають системи, що складаються з кількох зір, все ще залишається загадкою. До теперішнього часу запропоновано кілька можливих сценаріїв їхнього утворення, але астрономи поки що не дійшли єдиної думки з приводу того, який із них ближчий до істини.

Потрійна зоряна система IRAS 04239+2436 в уявленні художника. Джерело: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)

Крім того, вчені, що досліджують новонароджені кратні системи, відкрили дещо цікаве. Вони побачили газові структури, які назвали стримерами. Це космічні «трубопроводи», які несуть життєво важливі матеріали прямо до протозір. Спостереження за стримерами дуже важливе, оскільки вони показують, як протозорі поглинають газ для свого зростання.

Для розуміння процесу утворення кратних зір і вивчення стримерів, дослідники скористалися допомогою ALMA. Його потужності та роздільної здатності достатньо, щоб розглянути їхню структуру. Метою спостережень стала новонароджена система IRAS 04239+2436, розташована на відстані 460 світлових років від Землі.

Новонароджена потрійна система

Під час спостережень ALMA вдалося вловити радіосигнали молекул монооксиду сірки (SO). Подібно до хлібних крихт, вони привели астрономів до відкриття трьох колосальних спіральних рукавів, що постачають речовину прямо до новонароджених зір. Їхня протяжність становить 400 а. о. Це вдесятеро більше, ніж відстань між Сонцем і Плутоном.

Результати спостереження ALMA за потрійною зоряною системою IRAS 04239+2436. Джерело: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), J.-E. Lee et al.

Дослідникам вдалося виміряти швидкість переміщення газу всередині рукавів. Далі, вони порівняли отримані дані з результатами моделювання, щоб перевірити різні версії формування IRAS 04239+2436. Раніше пропонувалося два основних сценарії формування кратних зір. Перший — сценарій турбулентної фрагментації, тобто турбулентна газова хмара розпадається на газові конденсати, кожна з яких розвивається в протозорю. Другий — сценарій фрагментації диска, за якого нові протозорі народжуються з газового диска, що оточує вже утворену протозорю.

У підсумку, дослідники дійшли висновку, що три протозорі IRAS 04239+2436 народилися в результаті гібридного сценарію. У ньому процес зореутворення починається з турбулентної хмари газу, аналогічно сценарію турбулентної фрагментації. Потім у диску утворюються зачатки нових протозір (як у сценарії фрагментації диска), а навколишня газова турбулентність призводить до розширення та подовження спіральних рукавів, які потім підживлюють нові зорі.

Раніше ми розповідали про те, як ALMA розкрив таємниці формування планет.

За матеріалами https://www.almaobservatory.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine