Індія готова запустити нову дослідницьку місію, а астрономам вдалося відзняти космічне бомбардування Юпітера: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: радарні зображення показали реальний масштаб руйнувань у Пскові; апарат Voyager 2 відійшов від Землі на рекордну відстань, а ми розповідаємо про те, чи є життя на планетах Проксими Центавра.

«Енергія — це звільнена матерія, матерія — це енергія, що чекає на свій прояв».

— Білл Брайсон, «Коротка історія майже всього»

Firefly Aerospace готова до термінового запуску на вимогу військових

Компанії Firefly Aerospace та Millennium Space Systems готові до випробувань Victus Nox. У будь-який момент від американських військових може надійти сигнал, за яким вони мають протягом 24 годин вивести на задану орбіту супутник. Спочатку за планом з Міністерства оборони має прийти запит на підготовку запуску. Отримавши його, Firefly Aerospace мусить протягом 60 годин доправити на космодром носій і супутник, розроблений Millennium Space Systems. Після цього у будь-який момент від Пентагону може прийти повідомлення з указаними параметрами орбіти. Від цього моменту компанія матиме 24 години на те, щоб запустити супутник. А згодом Millennium має протягом 48 годин встановити з ним зв’язок. Загалом увесь процес — від подачі команди про підготовку запуску до встановлення зв’язку з апаратом на орбіті — має займати 132 години. Може здатися, що це великий термін. Але досі ніхто не намагався запустити навіть готовий супутник швидше, ніж протягои кількох тижнів.

Наступною космічною метою Індії стане Сонце

Індія готова запустити в космос наступну дослідницьку місію. Апарат під назвою «Адітья-L1» має стартувати вже 2 вересня. Він спостерігатиме за Сонцем із великої відстані й вивчатиме фактори, які впливають на погоду на нашій зорі. «Адітья» в перекладі з мови хінді означає «Сонце». В якості корисного навантаження зонд несе на собі сім різних приладів. За допомогою них він зможе вивчати зовнішні шари нашого світила — його фотосферу та хромосферу.

Найбільше вчених цікавить, як змінюється активність Сонця та які фактори цьому сприяють. Адже не секрет, що саме наше світило і його «вітер», що насправді являє собою потік частинок від нього, є причиною потужних магнітних штормів на Землі. Якщо старт і розгортання «Адітья-L1» відбудуться за планом, це стане черговою перемогою індійської космічної програми. Фахівці зазначають, що у порівнянні з NASA та ESA вона надзвичайно дешева. Уряд країни робить ставку на копіювання технологій, винайдених кимось іншим, і відносно дешеву працю інженерів.

Гравець назвав гру Starfield жахливою, прийнявши справжні фото NASA з Марсу за скріншоти

Bethesda Game Studios, творці знаменитих тайтлів Elder Scrolls V: Skyrim та Fallout 4, готуються до виходу свого наступного масштабного проєкту — рольової відеогри в космосі Starfield. Дія гри, що стане першим новим проєктом студії за останні 25 років, розгортатиметься у космосі та дозволить гравцям досліджувати поверхню понад 1000 планет. Вихід проєкту запланований на 6 вересня 2023 року, тобто наступного тижня.

Starfield уже наробив багато галасу серед гравців через неймовірну графіку та безмежні можливості у відкритому віртуальному всесвіті. Тому геймери очікують від гри чогось астрономічного. Таке надмірне хвилювання іноді призводить до курйозів. Один особливо нетерплячий фанат із Португалії вже встиг розкритикувати погану графіку Starfield. Він знайшов доволі розмиті, як він вважав, «скріншоти» та прокоментував їх у спільноті гри словами: «Давайте дочекаємося фінального геймплею, але поки все виглядає жахливо». Втім, як виявилося, це були реальні фотографії, зроблені марсоходом Perseverance (NASA) на поверхні Марса.

Юпітер зазнав космічного бомбардування

Японським астрономам вдалося зазнімкувати яскравий спалах у північній півкулі Юпітера. Він був спричинений входом у його атмосферу невідомого небесного тіла. Подія сталася 28 серпня о 16:45 за всесвітнім часом. За попередніми оцінками, розмір об’єкта, що зіткнувся з Юпітером, становив близько 10 м. Найімовірніше, це був невеликий астероїд або комета. Не виключено, що момент удару зафіксували й інші астрономи й незабаром ми побачимо нові записи зіткнення.

Загалом, подібні події не є рідкістю для Юпітера. Будучи найбільшою та наймасивнішою планетою Сонячної системи, він регулярно «збирає врожай» космічних гостей. У середньому падіння різних об’єктів на нього реєструються раз на кілька років. Востаннє це сталося в червні 2022-го. Найвідомішим випадком космічного бомбардування Юпітера є його зіткнення з уламками комети Шумейкерів-Леві-9 у липні 1994 року. Тоді в атмосферу газового гіганта увійшло кілька десятків фрагментів. Вони утворили гігантські вогняні кулі, температура всередині яких перевищувала 24 тис. градусів за Цельсієм.

Радарні зображення показали справжній масштаб руйнувань у Пскові

З’явилися радарні зображення аеродрому у Пскові, по якому ЗСУ завдали ударів 30 серпня. Вони підтверджують пошкодження двох літаків Іл-76. Нові знімки Planet Labs збільшують кількість літальних апаратів, що вже не здіймуться в небо, до чотирьох. Також опубліковані зображення, отримані того ж дня за допомогою SAR-супутників. Вони дозволяють побачити аеродром майже повністю. Їх виклав у пості користувач соціальної мережі X (раніше відомої як Twitter) із ніком MT Anderson. На них добре видно два серйозно пошкоджені літаки. У тому ж пості наводяться свіжі оптичні зображення від апаратів Planet Labs, отримані 31 серпня, коли погода покращилася. Вони показують, що принаймні два Іл-76 були повністю знищені в результаті пожежі. OSINT-аналітик Бенджамін Піттет у зв’язку з цим підбив підсумок, що загалом знищені два та серйозно пошкоджені ще два літальні апарати.

Фото тижня

Блакитний Місяць
Блакитний Місяць з’являється раз на два-три роки. Наступний раз така подія трапиться в 2026-му. Фото: unsplash.com

В ніч на останній день літа на небі з’явилася повня серпня 2023 року. Це дійсно вражаюча подія, відома в народі як «Блакитний Місяць». Хоча повня відбувається щомісяця, саме блакитна повня трапляється нечасто — приблизно раз на 2-3 роки. Минулого разу вона спостерігалась у серпні 2021-го. Наступну ми зможемо спостерігати 31 травня 2026-го.

Цікава цифра: 20 млрд км від Землі

Схема геліосфери та приблизне положення зондів Voyager. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Апарат Voyager 2 подолав важливу символічну віху, віддалившись від Землі на відстань понад 20 млрд км. Такі дані наводяться на сайті Лабораторії реактивного руху NASA, що відстежує положення та швидкість зонда. Voyager 2 був запущений 1977 року. На сьогодні він лишається єдиним в історії земним посланцем, який досліджував із близької відстані всі чотири планети-гіганти Сонячної системи — Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун. На додаток із часів його епохальної подорожі жоден інший апарат більше не відвідував ані Уран, ані Нептун.

Що почитати у вихідні

Спалахуюча зоря

Проксима Центавра — найближча до нас зоря. Донедавна той факт, що навколо неї обертаються планети, був сенсацією. Наступним цікавим і непростим питанням є можливість існування на цих планетах життя. Наш автор Олександр Бурлака розповідає, чи населені планети Проксими Центавра.

Читайте у попередньому дайджесті: Індія змогла посадити апарат на Місяць, а Китай зазирнув у його надра: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії