Де був Місяць 2,5 мільярда років тому?

Швидкість віддалення Місяця від Землі не узгоджується з його віком. Вчені дослідили шаруваті відкладення віком 2,5 млрд років і встановили, на якій відстані від Землі перебував тоді супутник.

Місяць та Земля
Місяць та Земля. Джерело: Рhys.org

Загадка віддалення Місяця та стародавні відкладення

Коли астронавти програми Apollo були на Місяці, то встановили на його поверхні кутникові відбивачі. Завдяки цьому вже багато років вчені з великою точністю вимірюють відстань до нашого супутника і знають, що він віддаляється від нас зі швидкістю 3,8 см на рік.

Проблема лише в тому, що за цих умов Місяць мав зіткнутися з Землею 1,5 млрд років тому. А ми знаємо, що його вік складає 4,5 млрд років. Прямо визначити, як далеко від планети перебував наш супутник у настільки сиву давнину, вкрай важко. Але дослідники змогли це зробити за допомогою порід на Землі.

Свідчення стародавніх відкладень

У національному парку Каріджані на заході Австралії є шаруваті відкладення віком 2,5 млрд років. Колись вони утворилися на дні стародавнього океану, а потім стали частиною суходолу. Тут шари червонувато-коричневих порід, багатих на залізо, чергуються зі значно тоншими й темнішими нашаруваннями.

Шарувата формація у національному парку Каріджані
Шарувата формація у національному парку Каріджані. Джерело: Рhys.org

Ці породи мають осадове походження, тобто утворилися матеріалами, які вода виносила у море. При цьому темніші ділянки значно м’якіші та багаті залізом, у них можна прослідкувати зміни з коротшим періодом. Зразки тут демонструють чергування білих, червонуватих та блакитно-сірих смуг.

Періодичність однозначно свідчить про зміни клімату, й останні, на думку вчених, можуть бути пов’язані з циклами Міланковича. Це періодичні зміни форми земної орбіти й орієнтації вісі обертання нашої планети. Саме ними, наприклад, пояснюється зміна холодних та теплих періодів під час останнього льодовикового періоду.

Як далеко від Землі перебував Місяць?

Зараз виділяють чотири цикли Міланковича з періодичністю 21, 41, 100 та 400 тис. років. Найкоротший із них, як вважається, пов’язаний із прецесією земної осі, що викликана гравітаційним впливом Місяця. Її періодичність пов’язана з відстанню до супутника. Якщо у формаціях у Каріджані присутні сліди періодичних змін, пов’язаних із прецесією земної осі, то це дасть змогу оцінити відстань до Місяця в цей період.

І такі періодичні зміни у шаруватих відкладеннях присутні. Вони свідчать, що в той час цикл Міланковича, пов’язаний із прецесією осі Землі, тривав 11 тис. років. Це означає, що Місяць в той час перебував на 60 тис. км ближче, ніж зараз.

Це не пояснює, як супутник набув ту швидкість віддалення від Землі, яку він має зараз, але принаймні зрозуміло, що в цей час він був на 20 відсотків ближче до Землі, ніж нині, проте не впритул.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine