Атол Бікіні з космосу

Атол Бікіні набув всесвітньої популярності у 1946 році, коли в межах операції «Перекрестки» США підірвали на ньому дві атомні бомби. У наступні 12 років він став місцем ще для 21 ядерного випробування. Найбільш потужним був вибух Castle Bravo, коли американська армія випробувала новий термоядерний боєприпас, придатного для доставляння літаком.

Розрахункова потужність вибуху повинна була становити від 4 до 6 мегатонн. Насправді ж, енерговиділення досягло 15 мегатонн, що зробило Castle Bravo найпотужнішим ядерним випробуванням в історії США. Попри сильне радіоактивне забруднення навколишнього середовища та міжнародний скандал, випробування на атолі тривали до 1958 року.

Атол Бікіні. Джерело: NASA Earth Observatory image by Jesse Allen and Robert Simmon, using Landsat data from the U.S. Geological Survey. Caption by Mike Carlowicz, with David K. Lynch.

Представлений знімок був зроблений 19 серпня 2013 року супутником Landsat 8. У верхній правій частині зображення чітко проглядається кратер, залишений після вибуху Castle Bravo. Його діаметр становить 2 км, глибина — 80 м. Лівіше можна побачити контури меншого кратера, який утворився після вибуху Castle Romeo потужністю 11 мегатонн.

Нині на Бікіні практично немає постійного населення. У 1968 році влада дозволила переміщеним місцевим жителям повернутися додому. Але у 1970-і всі остров’яни були знову терміново евакуйовані через виявлення в їх організмах небезпечних концентрацій радіоактивних ізотопів.

З 1996 року на атол почали організовувати регулярні екскурсії для дайверів, які бажають подивитися на кораблі, що затонули під час атомних випробувань. У 2010 році UNESCO офіційно внесла Бікіні до списку Світової спадщини — як символ Холодної війни та ядерних перегонів.

За матеріалами https://earthobservatory.nasa.gov