Відсутність морів на зворотному боці Місяця пояснили наслідками гігантського зіткнення

Істотні відмінності у зовнішньому вигляді та будові видимого та зворотного боку Місяця пояснюються наслідками гігантського зіткнення, що призвело до формування Басейну Південний полюс — Ейткен. Про це йдеться у статті, опублікованій у нещодавньому випуску журналу Science Advances.

Видимий та зворотний бік Місяця. Джерело: NASA/JPL-Caltech/LRO

Уже перші знімки зворотного боку Місяця показали, що він серйозно відрізняється від півкулі, якою супутник постійно звернений до Землі. По-перше, на зворотному боці практично немає морів — рівнинних ділянок, покритих застиглою лавою (ми бачимо їх як темні плями на місячному диску). По-друге, саме на зворотному боці розташована більшість величезних місячних кратерів. І, по-третє, як показали виміри космічних апаратів, кора Місяця на його зворотному боці приблизно на 10—20 км товща, ніж у видимій півкулі.

Команда американських дослідників вважає, що виявила причини такої значної розбіжності між місячними півкулями. На думку вчених, вся річ у наслідках грандіозного зіткнення, яке призвело до формування Басейну Південний полюс — Ейткен. Це найбільша ударна формація Місяця. Її розміри становлять 2400 × 2050 км, максимальний перепад висот між валом та дном — 16 км. Вважається, що кратер сформувався у результаті зіткнення Місяця з протопланетою, яке сталося на зорі Сонячної системи.

Зіткнення, що породило Басейн, мало призвести до виділення величезної кількості енергії. Щоб краще зрозуміти ефекти цієї події, вчені вдалися до комп’ютерного моделювання. Воно показало, що зіткнення мало значний вплив на надра супутника, особливо на шар KREEP. Ця частина місячної мантії багата на радіоактивні елементи, що виділяють тепло.

Рух магми у місячних надрах. Джерело: Matt Jones

Виходячи з моделі, зіткнення запустило своєрідну «хвилю» у шарі KREEP, яка призвела до того, що його основна частина сконцентрувалася у районі видимого боку Місяця. У свою чергу тепло, що виділялося радіоактивними елементами, сприяло вулканічній активності, що призвела до грандіозних вивержень, одним із наслідків яких стало утворення місячних морів.

Ви також можете прочитати про нещодавнє відкриття китайських вчених. Вони з’ясували, що у місячних породах міститься у шість разів більше титану, ніж у земних.

За матеріалами https://www.eurekalert.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine