Чорна діра у центрі Чумацького Шляху поводиться вкрай дивно

Міжнародна група дослідників під керівництвом астронома Алексіса Андреса виявила, що чорна діра у центрі галактики Чумацький Шлях — Стрілець A* — поводиться досить дивно та непередбачувано. Її світність украй нерівномірна, внаслідок чого її поведінку дуже складно передбачити навіть на найближче майбутнє. Команда проаналізувала дані за 15 років, щоб дійти такого висновку.

Андрес почав займатися дослідженнями 2019 року, коли був студентом Амстердамського університету. Надалі він продовжив свої дослідження, які будуть опубліковані у виданні Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Стрілець А*
Це рентгенівське зображення галактичного центра поєднує всі спостереження Swift з 2006 по 2013 рік. Стрілець A* — у центрі. Рентгенівські промені низької енергії — від 300 до 1500 МеВ — показані червоним. Зелений має середню енергію від — 1500 до 3000 МеВ. Синій — із високою енергією — від 3000 до 10000 МеВ. Зображення надане: NASA/Swift

Стрілець А* є потужним джерелом радіо-, рентгенівського та гамма-випромінювання. Видиме світло блокується газом і пилом, що оточує чорну діру. Астрономам вже кілька десятиліть відомо, що Стрілець A* змінює свою світність щодня. При цьому чорна діра випускає сплески випромінювання у 10-100 разів яскравіше, ніж сигнали, що спостерігаються в інших подібних об’єктів.

Важкість у знаходженні закономірностей чорної діри

Щоб дізнатися більше про ці загадкові спалахи, група астрономів на чолі з Андресом відшукала закономірності за останні 15 років спостережень. Вчені проаналізували дані з орбітальної обсерваторії Neil Gehrels Swift Observatory, призначеної для виявлення гамма-сплесків. Swift спостерігає за гамма-променями з 2006 року. Аналіз даних показав високий рівень активності чорної діри у центрі Чумацького Шляху в період з 2006 по 2008 рік із різким спадом активності впродовж наступних чотирьох років. Після 2012-го частота спалахів знову збільшилася.

Дослідникам важко визначити закономірності у поведінці спалахів Стрільця А*. Поки що важко сказати, чи спричинені відмінності у виверженнях проходженням газових хмар або зір поблизу чорної діри, або щось інше може пояснити її нерівномірну активність. Найближчими роками група астрономів сподівається зібрати достатньо даних, щоб знайти причину дивної поведінки спалахів.

Neil Gehrels Swift
Орбітальна обсерваторія NASA Neil Gehrels Swift Observatory, що призначена для виявлення гамма-сплесків

«Ми не можемо пояснити, як саме відбуваються виверження. Раніше вважалося, що спалахи відбувається після проходження газових хмар або зір поряд із чорною дірою. Але доказів цього поки що немає. Ми поки що не можемо підтвердити гіпотезу про те, що магнітні властивості навколишнього газу також впливають на частоту спалахів», — прокоментувала висновки група дослідників з Оксфордського університету у співавторстві з доктором Джейкобом ван ден Ігенденом.

Стрілець A* (Sagittarius A*) — це компактне радіоджерело, розташоване у центрі Чумацького Шляху. Воно випромінює також в інфрачервоному, рентгенівському та інших діапазонах. Дані показують, що об’єкт є надмасивною чорною дірою, оточеною гарячою радіовипромінювальною газовою хмарою діаметром близько 1,8 парсек.

За матеріалами Mesonstars.

Нагадаємо, що раніше у центрі Чумацького Шляху був виявлений загадковий захисний бар’єр.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine