Білий дім закликав NASA повернути людей на Місяць у 2024 році

Космічні технології

26 березня в Алабамі відбулося п’яте засідання Національної космічної ради США. У ньому взяли участь віцепрезидент Майк Пенс і адміністратор NASA Джим Брайденстайн. Основною темою зустрічі була американська місячна програма.

Виступ Майка Пенса на п’ятій зустрічі Національної космічної ради США. Джерело: NASA

За підсумками засідання Майк Пенс доручив NASA прискорити повернення людей на Місяць. Незабаром на сайті Білого дому було опубліковано заяву Дональда Трампа. У ній ідеться, що агентство має досягти цієї мети вже 2024 року. Згідно з попередніми планами, наступна американська пілотована експедиція на місячну поверхню мала відбутися не раніше 2028 року.

Також було оголошено, що для безпілотного випробувального польоту корабля Orion навколо Місяця (місія EM-1) все ж таки буде використана ракета SLS. Ця місія має відбутися не пізніше 2020 року. У свій перший пілотований політ Orion вирушить 2022 року. Наступним кроком стане висадка астронавтів на південний полюс Місяця, намічена на 2024 рік.

Космічний корабель Orion (концепт). Джерело: NASA

Нагадаємо, що лише кілька тижнів тому Джим Брайденстайн повідомив, що NASA серйозно розглядає ідею використовувати для місії EM-1 комерційні носії. Але, схоже, керівництво компанії Boeing зуміло знайти аргументи на користь SLS. З іншого боку, у своїй заяві Майк Пенс зазначив, що місячна програма не прив’язана до одного конкретного виробника ракет. І якщо нинішні підрядники не впораються з покладеними завданнями, їм буде знайдена заміна.

Очевидно, вся ініціатива американського керівництва має дуже сильний політичний підтекст. Найближчим часом у США розпочнеться чергова президентська кампанія. Заяви про повернення на Місяць вже через п’ять років явно покликані збільшити рейтинги Дональда Трампа. Що стосується виконання поставленого завдання, то реалізувати подібний проєкт у зазначений термін буде вкрай складно. Необхідно вже зараз починати роботи зі створення нового місячного посадкового апарата, скафандра для виходу на поверхню та іншої необхідної техніки.

У принципі, подібні завдання цілком можна вирішити, і NASA володіє всіма необхідними для цього технологіями. Основна заковика полягає в грошах. Для прискорення повернення на Місяць необхідне значне збільшення фінансування відомства. Водночас нещодавно опублікований проєкт бюджету відомства на 2020 рік не передбачає виділення додаткових коштів на місячну програму. Власне кажучи, в документі прямо зазначено, що нова висадка на Місяць відбудеться не раніше 2028 року.

Тож якщо адміністрація Трампа дійсно хоче повернути американців на Місяць уже до середини наступного десятиліття, їй необхідно забезпечити програму значним фінансуванням, що дасть змогу прискорити процес її реалізації. В іншому разі всі останні заяви варто розглядати лише як гучні передвиборчі обіцянки, які не мають під собою реального підґрунтя.