NASA обрала приватні компанії для доставлення вантажів на Місяць

Космічні технології

29 листопада NASA розгорнула нову програму CLPS (Commercial Lunar Payload Services), головна мета якої — залучення комерційних фірм до освоєння Місяця. Для участі в ній агенція відібрала дев’ять представників аерокосмічної індустрії: від компаній з багатомільярдним оборотом до порівняно маловідомих стартапів. Усі вони зможуть претендувати на контракти щодо доставлення вантажів на місячну поверхню.

Астронавт Харрісон Шмітт на поверхні Місяця. Джерело: NASA/Eugene Cernan

До списку NASA увійшли такі американські компанії:

  • Astrobotic Technology. Компанія брала участь у конкурсі Google Lunar X Prize, нині займається розробкою місячного посадкового апарата та ровера.
  • Deep Space Systems. Підрядник NASA, який брав участь у реалізації великої кількості космічних проєктів, від місії MRO до створення нового корабля Orion.
  • Draper. Разом із партнерами з MIT компанія брала участь у конкурсі Google Lunar X Prize. Також вона займалася дослідженнями у галузі космічної навігації та розробкою нових скафандрів.
  • Firefly Aerospace. Аерокосмічна компанія, що займається розробкою сімейства легких ракет-носіїв.
  • Intuitive Machines. Компанія, яка розробляла низку проєктів різної космічної техніки, у тому числі й місячний посадковий апарат Nova-C.
  • Lockheed Martin Space. Один із провідних підрозділів аерокосмічного гіганта Lockheed Martin. Є головним підрядником у проєкті нового космічного корабля Orion.
  • Masten Space Systems. Компанія, яка займається розробкою місячних спускальних апаратів.
  • Moon Express. Компанія, яка була одним із головних претендентів на перемогу в Google Lunar X Prize. Попри скасування конкурсу, Moon Express продовжив розробку місячного спускального апарата. Його запуск запланований наступного року.
  • Orbit Beyond. Стартап, який брав участь у конкурсі Google Lunar X Prize.

Загалом програма CLPS буде розрахована на 10 років. Загальна вартість укладених у її межах контрактів не може перевищити 2,6 млрд доларів.

Потрібно враховувати, що потрапляння до списку NASA не дає автоматичної гарантії того, що компанія дійсно отримає контракт на доставлення вантажу на Місяць. При прийнятті рішення агентство враховуватиме різні фактори, включаючи пропоновану ціну, терміни, а також загальну технічну реалізацію проєкту.

За матеріалами https://www.nasa.gov