Астрономи виявили гігантський хвіст у екзопланети

Американські астрономи повідомили про виявлення гігантського гелієвого «хвоста» у газового гіганта HAT-P-32b. Його довжина більш ніж у 50 разів перевищує радіус екзопланети.

Модель газового хвоста екзопланети HAT-P-32b. Джерело: Anton Pannekoek Institute for Astronomy, University of Amsterdam

HAT-P-32b обертається навколо зорі, розташованої на відстані 950 світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Андромеди. Екзопланета являє собою т. зв. гарячий юпітер. Її маса становить 68% від маси Юпітера при майже вдвічі більшому радіусі. Орбіта HAT-P-32b проходить на відстані всього 0,033 а. о. (5 млн км) від зорі, через що її атмосфера розігріта до температури, яка перевищує 1000 °C.

Команда американських дослідників провела серію спостережень транзитів HAT-P-32b. Для цього вони скористалися 9,2-метровим телескопом Гоббі — Еберлі, встановленим на території обсерваторії Мак-Доналд.

Спостереження показали, що у HAT-P-32b є гігантський «хвіст», який складається з гелію. Він тягнеться за планетою, а його протяжність у 50 разів перевищує її радіус. На думку вчених, «хвіст» утворився через близькість HAT-P-32b до своєї зорі. Під дією її потужного випромінювання атмосфера газового гіганта дуже сильно розширилася. Це призводить до того, що частина речовини виривається з гравітаційних обіймів HAT-P-32b і потрапляє на орбіту навколо зорі.

Варто зазначити, що сам по собі цей феномен не є чимось унікальним. Раніше вчені вже знаходили «хвости» в екзопланет, які утворилися як унаслідок схожих процесів, так і за інших механізмів (наприклад, через зіткнення). Однак жоден із них не може зрівнятися за масштабами з розміром газового потоку у HAT-P-32b.

Нагадаємо, що недавно ми розповідали про те, як телескоп Chandra зазнімкував гігантський газовий хвіст, що тягнеться за групою галактик, протяжністю в 1,5 млн світлових років.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine