Астрономи передбачили загибель екзопланети

Міжнародна команда дослідників оголосила про виявлення екзопланети, приреченої на загибель. Усього через кілька мільйонів років вона впаде на свою зорю.

Екзопланета Kepler-1658b в уявленні художника. Джерело: Gabriel Perez Diaz/Instituto de Astrofísica de Canarias

Екзопланета Kepler-1658b була виявлена ще 2009 року. Цікаво, що вона стала першим позасонячним світом, чий транзит був зафіксований недавно запущеним космічним телескопом Kepler. Але, попри це, астрономам потрібно ще десять років, щоб остаточно підтвердити існування цього тіла.

Kepler-1658b є типовим гарячим юпітером. Він обертається навколо зорі спектрального класу F, що проеволюціонувала, розташованої на відстані 2600 світлових років від Землі. Маса екзопланети у шість разів перевищує масу Юпітера, а орбіта проходить на відстані всього 0,05 а. о. (7 млн км) від батьківського світила. Через це її атмосфера розігріта до високих температур.

Під час аналізу даних про транзити Kepler-1658b, зібрані космічними телескопами Kepler, TESS, а також наземними обсерваторіями, астрономи виявили щось цікаве. Період обертання екзопланети зменшується зі швидкістю близько 131 мс на рік. Це може здатися невеликою величиною, аж поки не згадати, як близько орбіта Kepler-1658b проходить від своєї зорі.

На думку вчених, це уповільнення спричинене впливом припливних сил із боку зорі. На нього значною мірою вплинуло те, що світило досягло кінця свого життєвого циклу та почало розширюватися. Проведені дослідниками розрахунки показують, що лише через 2,5 млн років (що зовсім небагато за астрономічними мірками) Kepler-1658b впаде на свою зорю.

Раніше ми розповідали про інший газовий гігант, який також приречений на швидку загибель.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine