TESS виявив майбутню наднову

Використовуючи дані, зібрані космічним телескопом TESS, астрономи виявили цікаву зоряну систему під назвою HD265435. Розрахунки показують, що в майбутньому вона приречена перетворитися на наднову.

Система HD265435. Джерело: University of Warwick/Mark Garlick

HD265435 розташована від нас на відстані приблизно 1500 світлових років. Вона складається з двох компонентів: білого карлика та зірки головної послідовності, маса якої приблизно на 40% менше сонячної. Обидва тіла знаходяться на близькій орбіті і роблять оберт одно навколо одної за 100 хвилин.

Через таку невелику відстань гравітація білого карлика серйозно деформувала зірку-супутника, тому її форма зараз більше схожа на краплю. Крім того, він поступово «перетягує» речовину сусіда, збільшуючи свою масу.

Розрахунки показують, що всього за 70 мільйонів років обидва тіла зіллються в одна. Їхня загальна маса становить 1,65 сонячної — це вище, ніж межа Чандрасека, що визначає гранично допустиму масу білого карлика (приблизно 1,4 маси Сонця). Таким чином, коли це станеться, HD265435 вибухне з вивільненням величезної кількості енергії та утворенням нейтронної зірки.

На основі: https://phys.org