«Брудний метеорит» з Коста-Рики виявився не таким простим, як здавалося

У 2019 році у Коста-Риці впали достатньо великі метеорити. Їх зарахували до типу Мерчисон. Зазвичай такі космічні камені вважають примітивними, бо, по суті, вони є шматками космічного бруду. Але цього разу стало зрозуміло, що не все так просто.

Метеорит з Коста-Рики
Метеорит із Коста-Рики. Джерело: phys.org

Метеорит із Коста-Рики

У квітні 2019 року поблизу міста Агуас-Заркас на півночі Коста-Рики впали кілька метеоритів, які належать до типу Мурчисон. У статті, опублікованій в журналі Meteoritics & Planetary Science, міжнародна команда дослідників описує обставини падіння і показує, що космічні камені, які зазвичай вважають просто шматками сміття, не такі примітивні.

«Двадцять сім кілограмів гірських порід було знайдено, що робить це падіння найбільшим у своєму роді з часів падіння подібних метеоритів біля Мерчисона в Австралії в 1969 році», — сказав метеорний астроном Пітер Дженніскенс з Інституту SETI та Дослідницького центру NASA ім. Еймса.

Метеорит Мерчисон, що дав назву цьому типу космічних каменів упав лише через два місяці після першої пілотованої висадки на Місяць у 1969 році, коли дослідники були готові вивчати місячні породи і з нетерпінням тренували свої інструменти на цьому іншому камені з космосу.

«Падіння Агуас Заркас стало величезною новиною в країні. За останні 150 років жодна інша вогняна куля не була так широко висвітлена, а потім знайдена, як каміння на землі в Коста-Риці», — сказав геолог Герардо Сото з Університету Коста-Рики в Сан-Хосе.

Обставини падіння метеорита

Аналіз записів відеокамер показав, що камінь увійшов в атмосферу Землі під майже вертикальним кутом з північно-західного напрямку зі швидкістю 14,6 км/с. Інтенсивне тепло від зіткнення з атмосферою розплавило (абляція) більшу частину каменю, але слідів фрагментації було напрочуд мало.

«Він проник глибоко в атмосферу Землі, поки вціліла маса не розбилася на висоті 25 км над поверхнею Землі, де стався яскравий спалах, який був зафіксований супутниками на орбіті», — сказав Дженніскенс.

Природа була прихильною до цього метеорита, оскільки падіння сталося наприкінці незвично довгого сухого сезону в Коста-Риці.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №4 2021 (185)

До товару

«Падіння Агуас Заркас створило дивовижну колекцію каменів з обплавленою кіркою з широким спектром форм, — сказав співавтор і метеоритист Лоуренс Гарві з Центру вивчення метеоритів імені Бусека при Університеті штату Аризона. — Деякі камені мають красиві блакитні переливи на обплавленій корі».

Тверде каміння

Багато з каменів не розбилося, оскільки вони приземлилися на відносно м’які джунглі й трав’янисту поверхню. Дослідників здивувала незвична форма багатьох каменів, спричинена абляцією, без відносно пласких поверхонь, які є результатом вторинної фрагментації.

«Інші метеорити цього типу часто описують як грязьові кулі, оскільки вони містять багаті на воду мінерали, — сказав Дженніскенс. — Очевидно, це не означає, що вони крихкі».

Дослідницька група тепер вважає, що Агуас Заркас таким не є, бо він уникнув зіткнень у космосі і не мав тріщин, які послаблюють багато метеоритів.

«Останнє зіткнення, якого зазнала ця скеля, відбулося два мільйони років тому», — повідомив космохімік Кіс Велтен із Каліфорнійського університету в Берклі.

Велтен і його команда виміряли, як довго камінь перебував під впливом космічного проміння після того, як він відколовся від більшого астероїда.

«Ми знаємо про інші метеорити, подібні до Мерчисона, які відкололися приблизно в той самий час і, ймовірно, в результаті тієї самої події, але більшість із них розбилися набагато пізніше», — сказав Велтен.

Команда визначила, що камінь був близько 60 см у діаметрі, коли він потрапив в атмосферу Землі. За траєкторією, яку він пройшов в атмосфері, команда простежила шлях метеорита до поясу астероїдів.

«Ми можемо сказати, що цей об’єкт відірвався від більшого астероїда, розташованого нижче в поясі астероїдів, ймовірно, з його зовнішніх регіонів, — сказав Дженніскенс. — Після того, як він відірвався, йому знадобилося два мільйони років, щоб влучити в крихітну ціль — Землю, весь час уникаючи розколу».

Оскільки камінь був міцним і входив під крутим кутом, відносно велика частина його маси вціліла на Землі.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Обертання Всесвіту може пояснити парадокс Габбла
Основні елементи біохімічних процесів могли утворитися прямо у космосі
Стартап United Spaceports пропонує кожному персональний супутник із криптогаманцем
Мільярд років після Великого вибуху: знайдена найстаріша спіральна галактика у Всесвіті
Приречена на смерть: астрономи виявили екзопланету, що випаровується
Розпочалася підготовка до полювання на міжзоряні об’єкти з інших світів
Де на Марсі може ховатися життя?
Крихітна галактика виявилась величезним феноменом раннього Всесвіту
Розміри Великої Стіни Геркулеса руйнують космологічний принцип
Сенсаційна знахідка Curiosity розкриває таємницю зниклої атмосфери Марса