У незначної частини білих карликів астрономи виявили невелику кількість важких елементів. Це відкриття свідчить про те, що більшість кам’янистих планет, які колись оберталися навколо них, мали незвичайний склад. Про це повідомляють дослідники в Nature Communications у публікації від 2 листопада 2021 року. Уламки зруйнованих світів дають можливість зазирнути в мантії мертвих планет — область між їхньою корою та ядром.
За словами планетологів, скелясті світи за межами Сонячної системи можуть мати екзотичний хімічний склад, який неможливо відтворити у земних умовах.
«Ці планети можуть бути зовсім чужими тому, що ми звикли бачити тут, на Землі», — пояснює геолог Кейт Путирка з Каліфорнійського державного університету.
Як у зір утворюються важкі елементи?
Після того як зоря, подібна до Сонця, вмирає, вона розширюється до надгіганта, а потім втрачає свою атмосферу, залишаючи після себе маленьке щільне ядро, що стає білим карликом. Велика гравітація крихітної зорі затягує важкі хімічні елементи всередину, тому більшість білих карликів мають поверхню з водню та гелію. Лише 25% цих світил покриті важчими елементами, такими, як кремній та залізо. Вони, цілком імовірно, потрапили на поверхню крихітних мертвих зір від залишків навколишніх планет і ще не встигли зануритися в їхні надра.
Це відкриття допомогло подивитися на білі карлики інакше. Вчені з гавайської обсерваторії Близнюків визначили вміст хімічних елементів у білих карликів, вивчаючи їхні довжини світлових хвиль. Спектральний аналіз допоміг дізнатися, які породи та мінерали складали мантію зруйнованих кам’янистих планет, подібних до Землі.
Неймовірне відкриття
Вивчаючи білі карлики у радіусі 650 світлових років від Сонця, планетологи дійшли висновку про знищені планети. Всупереч поширеній думці, більшість їхніх мантій не були схожими на мантії кам’янистих планет нашого Сонця: Меркурія, Венери, Землі та Марсу, говорять дослідники.
Наприклад, у деяких білих карликів виявлено дуже багато кремнію. Це свідчить про те, що в мантії їхніх планет було вдосталь кварцу — мінералу, який у чистому вигляді складається винятково з кремнію та кисню. Але у мантії Землі кварцу дуже мало. Планетологи дійшли висновку, що планета з багатою на кварц мантією, ймовірно, разюче відрізнялася б від Землі.
Такі екзотичні мінеральні склади можуть впливати, наприклад, на виверження вулканів, дрейф континентів і навіть поверхню планети. І всі ці явища могли безпосередньо подіяти на формування та розвиток інопланетного життя.
Раніше ми розповідали про те, як у сонцеподібної зорі були знайдені два мінінептуни.