Як відбувся перший пуск ракети Alpha

3 вересня з космодрому на базі ВПС США Ванденберг успішно стартувала мала ракета Alpha, створена аерокосмічною компанією Firefly Aerospace. Однак політ був перерваний з Центру управління польотом через аномалію, що сталися на третій хвилині місії.

Пуск ракети Alpha. Джерело: Jack Beyer

Після пуску компанія заявила: «Сьогодні ми провели перший тестовий політ ракети Alpha. Аномалії під час польоту передував штатний передстартовий відлік і зліт ракети о 4:59 за київським часом. Ми не досягли всіх цілей місії, але досягли деяких з них: успішний запуск двигунів першого ступеня, зліт з пускового майданчика, перехід до надзвукової швидкості. Також ми отримали значну кількість даних про політ.

Через дві з невеликим хвилини польоту ракети Alpha трапилася аномалія, що призвела до передчасного завершення місії. Ми в Firefly завжди дбаємо про безпеку наших співробітників, партнерів і суспільства, та з радістю повідомляємо, що аномалія не спричинила жодних пошкоджень.

Зараз занадто рано робити висновки про ключову причину аномалії. Ми проведемо детальне розслідування разом із представниками FAA (Федерального авіаційного управління США) і бази Космічних військ США Ванденберг. Ми використаємо отримані під час тестового польоту дані та врахуємо їх під час запусків наступних місій. Наші інженери наразі вивчають тисячі рядків телеметрії наземних систем і системи польоту, щоб краще зрозуміти, що ж сталося насправді.

Хочемо подякувати команді бази Космічних військ Ванденберг і Space Launch Delta 30, яка займається запусками ракет із Західного узбережжя, за їхнє партнерство, а також FAA — за тривалу підтримку. Ми будемо оновлювати інформацію, коли отримаємо більше даних».

Співзасновник і голова компанії Макс Поляков, який у 2017 році викупив активи Firefly Aerospace після банкрутства, прокоментував запуск так: «Сьогодні — історичний день для Firefly. Я вдячний команді, яка доклала величезних зусиль задля того, щоб перший пуск ракети Alpha став можливим».

Водночас цей пуск можна вважати успішним, оскільки ракета з першої спроби подолала кілька важливих етапів: відірвалася від землі, досягла надзвукової швидкості, витримала максимальний аеродинамічний тиск (Max Q).

Жодна компанія у світі не змогла успішно запустити ракету в космос з першої спроби. Для порівняння:

  • Перші три ракети SpaceX вибухнули на старті чи незадовго після відриву від землі. Навіть зараз нові проєкти Ілона Маска не обходяться без вибухів і невдач перед першим успішним пуском.
  • Перша ракета Virgin Galactic — LauncherOne — вибухнула відразу після відділення від літака-носія у травні 2020 року. Але вже наступна спроба в січні 2021-го була успішною.

Firefly Alpha — повністю унікальна розробка, всі компоненти якої були створені командою інженерів з нуля. Робота з фінального тестування як компонентів, так і ракети в цілому може проходити лише в польових умовах під час пуску.

Успішний політ тривалістю майже три хвилини показав, що компанія Firefly Aerospace здатна запускати ракети та реалізовувати кінцеву мету місії. Очікується додатковий інтерес із боку потенційних партнерів і клієнтів, а також приплив нових інвестицій.

Ракета Firefly Alpha не вибухнула сама: її політ був перерваний з центру управління Space Launch Delta 30 через аномалію відповідно до протоколів безпеки польотів.

Важливо зазначити, що це був тестовий політ, основне завдання якого — зібрати дані для наступних пусків. На етапі створення першого льотного зразка ракети-носія тестують кожний ступінь окремо. Тестовий політ — це, по суті, перша інтеграція всієї ракети.