Астрономи зв’язали нейтрино з чорною дірою

Нейтрино вважаються одними з найважливіших частинок. Вони володіють надзвичайно малою масою і практично ні з чим не взаємодіють. Завдяки цьому вони здатні проходити крізь цілі планети та навіть зорі. Для пошуку нейтрино вчені використовують спеціальні детектори, які будують глибоко під земною поверхнею, якнайдалі від джерел інших частинок.

Детектор нейтрино. Джерело: Kamioka Observatory, ICRR (Institute for Cosmic Ray Research), The University of Tokyo

Один із нейтринних детекторів розташований під антарктичною станцією Амундсен-Скотт. 1 жовтня 2019 р. він зареєстрував надзвичайно високоенергетичне нейтрино, що врізалося в антарктичний лід з енергією понад 100 ТеВ. Це як мінімум у десять разів більше за максимальну енергію, якої можна досягти в ході експериментів у Великому адронному колайдері.

У ході подальшого аналізу дослідники досить швидко вирахували ділянку піднебіння, звідки надійшло нейтрино. Виявилося, що він співпадає зі становищем галактики 2MASX J20570298 + 1412165. Цей далекий об’єкт привернув увагу астрономів 9 квітня 2019 р. Тоді розташована в його центрі надмасивна чорна діра, маса якої в 30 млн разів перевищує сонячну, розірвало світило, що близько підійшло до неї. Частину зоряної матерії було викинуто в космос, а частина залишилася в акреційному диску. Надалі вона розігрілася до високої температури та почала яскраво світитися.

Галактика 2MASX J20570298 +1412165. Джерело: NASA

За оцінками вчених, ймовірність того, що це є простий збіг становить всього 1 до 500. Основне питання полягає в тому, де саме утворилося нейтрино. Згідно з однією з версій, місцем його народження може бути внутрішня частина акреційного диска, за іншою — один з джетів чорної діри.

Руйнування зорі чорною дірою (концепт). Джерело: DESY, Science Communication Lab

Подія 1 жовтня 2019 р. стала другим випадком в історії, коли астрономам вдалося визначити джерело позагалактичного нейтрино. Перший випадок мав місце ще в 1987 р. і пов’язаний із надновою SN 1987A, що спалахнула у Великій Магеллановій Хмарі.

За матеріалами: https://www.nasa.gov