Вчені створили найбільший каталог зір, що вибухають

Науковці, які працюють із гавайським телескопом Pan-STARRS, опублікували найповніший у світі каталог транзієнтів за останні три роки. До нього увійшли понад 2000 таких явищ, як наднові, припливні руйнування та кілонові.

Транзієнти, які досліджував телескоп Pan-STARRS
Транзієнти, які досліджував телескоп Pan-STARRS. Джерело: DOI: 10.48550/arxiv.2211.07128

Каталог від гавайського телескопа

Вчені з Інституту астрономії Гавайського університету опублікували найповніший огляд транзієнтів, тобто короткочасних явищ за останні три роки. Він базується на результатах спостережень зоряного неба телескопом Pan-STARRS, який розташований на вершині гори Халеакала на острові Мауї.

Особливістю цього телескопа є те, що після десяти років своєї роботи він має одну з найкращих відкаліброваних систем спостереження у світі. Вона дозволяє йому кожні три доби відстежувати 1500 кв. градусів неба і відзначати у них усі явища, які до того не спостерігалися.

Не дивно, що саме він за три роки зібрав найбільшу у світі колекцію транзієнтів, до якої потрапили наднові, події припливного руйнуваннякілонові та інші короткочасні явища. Загалом таких назбиралося аж 2000.

Чому вчених цікавлять транзієнти

Головною особливістю усіх транзієнтів є їхня короткочасність. В той час як зазвичай процеси в астрономії розтягуються на тисячі, мільйони й мільярди років, короткочасні явища тривають лише кілька діб, а то й годин.

Як результат, застосувати до їхнього вивчення великий арсенал астрономічних приладів часто не вдається. І природу їхню ми розуміємо поганенько. Доходить до того, що навіть джерела деяких явищ, таких як вибухи наднових типу Іа, ми досі не можемо з упевненістю назвати.

Саме тому новий каталог такий важливий для астрофізиків, які займаються цією галуззю. У ньому містяться дані не тільки про час та точні координати події, а й наводяться дані про криві блиску, які показують, як транзієнти розвивалися.

Вчені переконують, що це тільки перший випуск каталогу даних Pan-STARRS. У майбутньому його планується доповнювати. А ще пізніше ту ж саму роботу почне виконувати обсерваторія Вери Рубін, діаметр телескопа якої становитиме 8,4 м.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Коли вся Земля перетворилася на багнюку
Китайська місячна ракета здійснить перший політ у 2026 році
Австралійська компанія Gilmour Space отримала дозвіл на перший орбітальний запуск
Вчені з’ясували, чому марсіанський ґрунт має таку кірку
Космічний апарат Hera надіслав моторошні знімки Землі з відстані 2 млн км
Приховані світи: скільки екзопланет ховається у відомих системах
Прощальний танець: місія Hera зазнімкувала Землю та Місяць, які віддаляються
Проліт астероїда Апофіс повз Землю викличе сейсмічні поштовхи та зсуви
NASA відновлює виходи у відкритий космос після піврічної заборони
Спостереження виявляють сотні можливих надгігантських зір у двох сусідніх галактиках