Помер піонер пошуку позаземного розуму

2 вересня 2022 року на 93-му році життя помер відомий американський астроном Френк Дрейк. Він увійшов в історію як один із піонерів радіоастрономії та проєктів із пошуку позаземних цивілізацій.

Френк Дрейк. Джерело: SETI Institute

Френк Дрейк народився у 1930 році в Чикаго. Він закінчив факультет електроніки Корнеллівського університету. Прослухавши курс лекцій астронома Отто Струве щодо формування планетних систем, Дрейк зацікавився питанням існування позаземного життя.

Після служби в армії Дрейк вступив до аспірантури Гарвардського університету з радіоастрономії, а далі влаштувався працювати в Національну радіоастрономічну обсерваторію. Там він займався дослідженнями центру Чумацького Шляху, а також спостереженнями атмосфери Венери та магнітосфери Юпітера.

У 1960 році Дрейк реалізував першу в історію програму пошуків позаземного розуму (SETI), яка отримала назву «Проєкт Озма» на честь одного з персонажів книг Френка Баума. У її межах астроном використовував 26-метровий наземний радіотелескоп для спостережень близьких сонцеподібних зір τ Кита й ε Ерідана. Приймач був налаштований на частоту 1420 МГц, що відповідає випромінюванню нейтрального водню. Припускалося, що вона має бути відома будь-якій технічно розвиненій цивілізації. Надалі ця частота стала стандартною для більшості проєктів SETI.

Рівняння Дрейка. Джерело: SETI Institute

1961 року Дрейк вивів свою знамениту формулу. Вона призначена для оцінки кількості позаземних цивілізацій у Чумацькому Шляху, з якими людство має шанс вступити в контакт. Зараз рівняння Дрейка вважається другим за популярністю в сучасній науці після формули Ейнштейна.

Френк Дрейк тісно співпрацював зі знаменитим популяризатором науки Карлом Саганом. Так, у 1972 році він допоміг йому розробити послання, що вигравіювали на табличках, установлених на зондах Pioneer 10 і Pioneer 11. Декілька років потому Дрейк увійшов до складу комісії, яка займалася відбором матеріалів, що були записані на золоті платівки апаратів Voyager.

Пластинка Pioneer 10
Платівка з посланням для позаземних цивілізацій на борту Pioneer 10. Джерело: NASA

Дрейк також є автором «Послання Аресібо» — радіосигналу, відправленого 1974 року однойменним радіотелескопом у бік кулястого зоряного скупчення M13 в сузір’ї Геркулеса. Попри те, що ця подія мала здебільшого символічне значення та була присвячена завершенню робіт із модернізації обсерваторії, вона також вважається однією з важливих віх в історії SETI. Надалі астроном працював як на радіотелескопі Аресібо, так і в Каліфорнійському університеті, а також тривалий час був президентом Інституту SETI.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine