Послання позаземним цивілізаціям

13 лютого відзначається Всесвітній день радіо. Саме в цей день 1946 року почало свою роботу радіо ООН. Воно розповідає людям на всіх континентах про мир та безпеку. Але радіохвилі можуть донести послання далі, ніж на інший бік Землі. Ось вже 60 років, як люди цілеспрямовано надсилають з потужних передавачів сигнали у космос. І перше з таких послань починалося зі слова «мир».

Послання радіотелескопа Аресібо
Послання радіотелескопа Аресібо. Джерело: displate.com

Наше радіо біля інших зір

Технічно радіохвилі можуть розповсюджуватися у вакуумі нескінченно. Але в міру того, як сигнал віддаляється від джерела, його потужність зменшується. Ті передавачі, з якими проводили свої експерименти винахідники, мали надзвичайно низьку інтенсивність сигналу. Для того, щоб вловити їх хоча б на Місяці, необхідний був радіотелескоп.

До того ж перші радіопередачі не відтворювали слова. Це були просто блимання «є сигнал — нема сигналу». Прем’єра передачі голосового радіосигналу відбулася 1906 року, перша радіостанція почала трансляцію у США 1920-го, а дебютна телекомпанія запрацювала 1929-го.

Гульєрмо Марконі демонструє один з перших радіопередавачів
Гульєрмо Марконі демонструє один з перших радіопередавачів. Джерело: Wikipedia

Сигнал від усіх цих передавачів був достатньо сильним для того, щоб люди могли почути повідомлення на відстані сотень і тисяч кілометрів. Але він був неспрямованим, і тому на відстані у сотню світлових років його навряд чи можна було б почути.

Радіопередавачі, які випромінювали сигнал вузьким променем з’явилися у сорокові роки та швидко ставали потужнішими. Їхні позивні вже могли бути почуті на відстані сотні світлових років. Однак якщо хтось спробував їх послухати, то нічого цікавого не почув би. Бо це були військові радари, їхній сигнал не ніс жодного повідомлення і сприймався б як шум.

Як народилася ідея зв’язку з космосом

Першим сигналом, цілеспрямовано відправленим у космос, слід вважати радіолокацію Місяця, незалежно проведену угорськими та американськими вченими у 1946 році. Тоді сфокусований імпульс відбився від нашого супутника і був вловлений антеною на Землі. Завдяки цьому експерименту дослідники дізналися багато фактів про відстань до найближчого небесного тіла та його фізичні характеристики.

Ідея відправити осмислене послання з’явилася 1959 року. Наукова спільнота саме сприйняла ідею, що розумне позаземне життя дійсно десь може існувати, й з ним можна зв’язатися. Висловили цю теорію італійський фізик Джузеппе Кокконі та американський — Філіп Моррісон.

Джузеппе Кокконі та Філіп Моррісон
Джузеппе Кокконі та Філіп Моррісон. Джерело: Wikipedia

Американські вчені, які захопилися цією ідеєю, зіткнулися з дуже простим питанням. Як інопланетні форми життя зрозуміють, що ми хочемо їм сказати. Слова усного мовлення, знаки на папері та просто математичні символи мають сенс лише для тих, хто знає їхнє значення. На розв’язання цієї проблеми науковцям знадобилося півтора десятка років дискусій.

Радянське повідомлення Венері

А ось де питання про зрозумілість слів та ідей не виникло, так це у СРСР. 19 листопада 1962 року з Євпаторійського центру дальнього космічного зв’язку у напрямку Венери кодом Морзе було відправлено слово «мир».

На той час науковцям не було відомо, чи може існувати якесь життя під щільним шаром хмар. Але радянські вчені були впевнені, що мешканці другої планети від Сонця зрозуміють не тільки морзянку, але і російську мову. Їхня переконаність у цьому була настільки високою, що вони вирішили познайомити інопланетян і з «найпередовішою у світі» радянською державою, і з її засновником. 24 листопада на Венеру полетіли слова «Ленін» та «СРСР».

Радіокомплекс у Євпаторії
Радіокомплекс у Євпаторії. Джерело: arc.construction

Послання Аресібо

До середини 1970-х років американці нарешті визначилися зі змістом послання та з інструментом для його відправлення. Для цього ідеально підходив гігантський радіотелескоп Аресібо на острові Пуерто-Рико. Діаметр його тарілки складає 305 м. На той час це був найпотужніший зі спрямованих передавачів, створених людиною.

Послання було відправлене у космос 16 листопада 1974 року. Ціллю для нього обрали кулясте скупчення М13. Сигнал дістанеться до місця призначення приблизно у 25974 році. Якщо в цей час біля якогось із його гігантських світил опиниться представник розумного життя і відповість на повідомлення у той самий спосіб, то сигнал прямуватиме до Землі ще 25 тис. років.

Повідомлення Аресібо складалося з 1679 простих чисел. Одиницю можна було вважати точкою, нуль — порожнечею. З них можна було скласти прямокутник лише двома способами. І тільки в одному з них точки-одиниці утворювали осмислену картинку. На цій картинці було зашифровано числа від одного до десяти, інформацію про атоми деяких хімічних елементів та інша інформація. Авторами послання стали астрономи Карл Саган та Френсіс Дрейк.

Розшифровка послання Аресібо
Розшифровка послання Аресібо. Джерело: www.nytimes.com

Cosmic call

Після послання Аресібо люди на 25 років охололи до теми послань інопланетянам. У 1999 році головною локацією зв’язку з космосом знову стала Євпаторія. Міжнародний проєкт Cosmic Call передбачав відправку до зір значно довшого повідомлення, яке складалося з 1,7 мільйона двійкових чисел. Принцип кодування був той самий, що й у Сагана та Дрейка.

Послання містило у собі невелику подобу енциклопедії та повідомлення землян. Потрапити до їхнього числа міг будь-хто, хто заплатив 15 доларів. Таких охочих назбиралося понад 50 тис., завдяки чому проєкт відбувся. Науковці обрали точкою призначення чотири достатньо близькі зорі: 16 Лебедя, HD 178428, 15 Стріли та Глізе 777. Сигнал досягне мети між 2050 та 2070 роками.

Радіоповідомлення XXI століття

2001 року в космос науковці відправили так зване Дитяче послання. Свою назву воно отримало через вік учасників. Сигнал мав складну структуру. Крім цифрових зображень він містив ще й аналоговий запис терменвокс-концерту. Надіслали повідомлення знову з Євпаторії.

У 2003 відбувся другий Cosmic Call. Всього під час нього та Дитячого послань сигнал був відправлений до 11 різних зір. Якщо біля них є розумне життя, то його представники отримають ці повідомлення між 2045 та 2070 роками.

Терменвокс-концерт, надісланий у космос

Після того науковці  ще кілька разів надсилали повідомлення. Наприклад A Message from Earth та Hello From Earth, що були відправлені у 2008 та 2009 роках. Цікаві вони тим, що у їхньому відправленні взяли участь більше, ніж пів мільйона землян. З цієї маси за допомогою конкурсу в соціальній мережі Bebo обрали 501 повідомлення, які й відправили у космос.

Їхньою метою стала зоря Глізе 581 у сузір’ї Терезів. Одна з планет цієї системи схожа на Землю та розташована у зоні, придатній для життя. Сигнал дістанеться її вже у 2029 році. Можливо, там знайдеться хтось, хто любить слухати радіо.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine