Національний науковий фонд (NSF), який керує обсерваторією Аресібо, оголосив про намір вивести комплекс із експлуатації. Своє рішення організація пояснила неможливістю безпечного ремонту радіотелескопа.
У серпні Аресібо був пошкоджений одним із допоміжних кабелів, що використовувався для підтримки 900-тонної платформи з приймальним обладнанням, підвішеною над 305-метровою чашею рефлектора. На жаль, відсутність яскраво вираженої причини дефекту та загальна складність конструкції призвели до того, що ремонтні роботи кілька разів відкладалися. В результаті 6 листопада другий кабель, закріплений на тій же вежі, теж обірвався. Цього разу йшлося про один із основних кабелів.
Розрив головного кабелю став повною несподіванкою для співробітників обсерваторії. Розрахунки показали, що він піддався навантаженню всього на 62% своєї номінальної міцності. Подальше обстеження показало, що два основних кабелі цієї вежі також мають сліди розривів волокон. Руйнування будь-якого з них неминуче призвело би до початку ланцюгової реакції, яка б збила всю структуру.
NSF задіяв кілька інженерних фірм для оцінки ситуації. Більшість із них дійшли висновку, що останні пошкодження не можуть бути відремонтовані без ризику для життя і безпеки працівників. Навіть у разі успіху неможливо гарантувати довгострокову стабільність структури. Тому керівництво фонду прийняло рішення про виведення телескопа з експлуатації. Цілком імовірно, що ця операція буде проводитися шляхом контрольованої детонації з використанням вибухових речовин, яка дозволить зберегти певну частину комплексу — зокрема, лідар для атмосферних досліджень, а також інформаційний центр для відвідувачів.
Обсерваторія Аресібо на острові Пуерто-Ріко була введена в експлуатацію в 1963 році. Саме звідти відправилось у космос відоме радіопослання для представників інопланетних цивілізацій. Комплекс можна побачити в ряді відомих фільмів — таких, як «Золоте око» і «Контакт». Навіть після запуску китайського 500-метрового рефлектора у 2016 році деякі характеристики Аресібо так і не були перевершені.
За час свого існування комплекс Аресібо кілька разів зазнавав пошкоджень через урагани та землетруси. Але головною його проблемою в останні роки були гроші. Бюджет обсерваторії неодноразово урізали, кілька разів вона опинялася на межі закриття. Ці проблеми не могли не вплинути на ефективність її обслуговування. Можливо, якби NSF і співробітники радіотелескопа змогли би забезпечити його повноцінне фінансування, доля цієї наукової організації була б іншою.
За матеріалами: https://www.nsf.gov