Травневий Місяць: два «побачення» з Сатурном

Після того, як Уран наприкінці квітня вступив у сполучення з Юпітером, обидві планети з точки зору наземних спостерігачів опинилися на небі поблизу Сонця, а отже, певний час ми спостерігати їх не зможемо. В таких самих несприятливих умовах зараз перебуває й Венера. Отже, зближення Місяця зі згаданими планетами у травні ми теж не побачимо. Втім, «у резерві» ми маємо ще чотири. В порядку зростання віддаленості від нашого світила це Меркурій, Марс, Сатурн і Нептун.

4 травня наш природний супутник у Києві зійде приблизно о 4-й годині за літнім часом, але за чверть години перед цим над обрієм з’явиться Сатурн, що в той день матиме блиск 1,2 зоряної величини, а отже, його буде добре видно неозброєним оком навіть на не дуже темному небі. Кутова відстань між ним і Місяцем під час сходу становитиме трохи більш ніж 2°, а мінімальне зближення відбудеться трьома годинами раніше. Для спостерігачів у Антарктиді Сатурн у цей день взагалі ненадовго сховається за місячним диском. Зі зрозумілих причин, абсолютна більшість мешканців Землі побачити цього не зможе.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Марс №1 2024 (190)

До товару

Вже наступного ранку Місяць закриє Марс, однак і цього ми теж не побачимо. На темному небі це явище буде спостерігатися лише на острові Мадагаскар і в акваторії Індійського океану східніше нього. У Києві Червона планета зійде в середині навігаційних сутінків, перебуваючи менше ніж у градусі від тонкого місячного серпа. В 4° західніше (праворуч і трохи вище) за допомогою телескопа можна буде знайти слабенький Нептун, що пройшов біля Марса 29 квітня.

Нарешті, вранці 6 травня Місяць опиниться в 3° північніше Меркурія, що трьома днями пізніше досягне максимальної західної елонгації. Побачити це сполучення в наших широтах дуже складно — найменша планета з’явиться над обрієм лише за 35–40 хвилин до сходу Сонця, й помітити її неозброєним оком буде практично неможливо, попри те, що її блиск сягне 0,7ᵐ. Як майже завжди в таких випадках, південні області України з точки зору зручності спостережень матимуть невелику перевагу.

Далі наш супутник, що вже матиме вигляд майже непомітного тоненького серпика, «зануриться» в навколосонячний ореол, де зустрінеться з Венерою, Ураном, Юпітером і, власне, з Сонцем. Але й на цьому його травневі сполучення з планетами не завершаться: вранці останнього дня місяця, невдовзі після фази останньої чверті, він знову наблизиться до Сатурна та на світанку опиниться в 4° від нього. Окультацію «володаря кілець» у цей день буде видно лише в Уругваї, на півдні Бразилії, Чилі й Аргентини.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Також заслуговує згадки зближення майже повного Місяця з яскравою зорею Антарес (α Скорпіона) до відстані трохи більше градуса, яке в Україні буде видно вранці 24 травня.

Новини інших медіа
Основні елементи біохімічних процесів могли утворитися прямо у космосі
Стартап United Spaceports пропонує кожному персональний супутник із криптогаманцем
Мільярд років після Великого вибуху: знайдена найстаріша спіральна галактика у Всесвіті
Приречена на смерть: астрономи виявили екзопланету, що випаровується
Розпочалася підготовка до полювання на міжзоряні об’єкти з інших світів
Де на Марсі може ховатися життя?
Крихітна галактика виявилась величезним феноменом раннього Всесвіту
Розміри Великої Стіни Геркулеса руйнують космологічний принцип
Сенсаційна знахідка Curiosity розкриває таємницю зниклої атмосфери Марса
Зелена комета C/2025 F2 SWAN могла не пережити наближення до Сонця