Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: астрономи знайшли найстарішу планетарну туманність, а ми зібрали п’ять цікавих фактів про мегаракету SLS і рекомендуємо вісім найкращих книг про місячну програму Apollo.
«Мудрість — це не результат шкільного навчання, а спроба набути її впродовж усього життя».
― Альберт Ейнштейн
Місія Artemis: ТОП-5 цікавих фактів про ракету SLS
Поки ви очікуєте на пряму трансляцію старту 3 вересня, пропонуємо вам дізнатися кілька цікавих фактів про мегаракету, яка була створена для подорожей астронавтів не лише на Місяць, а й навіть на Марс.
- Створена для міжпланетних подорожей. SLS — єдина ракета, потужності якої достатньо, щоб відправити пілотований космічний корабель Orion на Місяць і навіть далі.
- SLS потужніша за Saturn V. SLS менша за ракету епохи Apollo на 12 м, але її тяга складає 4000 тонн, що на 15% потужніше за Saturn V. Її потужності достатньо, щоб одночасно утримувати у повітрі вісім літаків Boeing 747.
- SLS побудована на основі спадщини Space Shuttle. NASA включила до нової ракети основні компоненти «космічних човників», які були в експлуатації з 1981 по 2011 рік.
- SLS — реальний трансформер. Інженери розробили SLS таким чином, щоб ракету можна було вдосконалити та створювати на її основі потужніші конфігурації, оскільки майбутні місії Artemis будуть складнішими.
- Найдорожча «ракета нації». Близько 3800 постачальників з усіх 50 штатів приєдналися до проектів ракети SLS і корабля Orion. Кожен її запуск коштуватиме 4,1 млрд доларів — це приблизно одна п’ята всього бюджету NASA. Чиновники очікують, що до 2025 року космічне відомство витратить 93 млрд доларів на програму Artemis.
Супутникові знімки дозволили відтворити систему фільтрації на окупованих територіях
Співробітники Єльської школи громадського здоров’я провели розслідування щодо фільтрації окупантами українського населення в Донецькій області. За допомогою супутникових знімків вони встановили 21 об’єкт, де утримуються громадяни України. Поєднавши ці знімки з даними з відкритих джерел, дослідники встановили, що об’єкти можуть призначатися для чотирьох різних цілей — фільтрації, реєстрації, утримання чи покарання українців.
Особлива увага була приділена виправній колонії №120 поблизу Оленівки. Розслідувачі наполягають, що мають усі докази того, що військовополонені там знаходяться у жахливих санітарних умовах, а супутникові знімки вказують на необхідність доступу до могил незалежних експертів, але росія й досі відмовляється надати їм відповідний доступ.
Китай створює ядерний реактор для роботи у глибокому космосі
Китайський ядерний реактор, призначений для роботи у глибокому космосі, пройшов комплексну оцінку ефективності. Його пропонують використовувати для місії, що полетить до Нептуна, чи в аналогу програми Voyager, яку може запустити Піднебесна. Реактор здатний виробляти 1 МВт електроенергії для потреб рушійної установки та інших систем космічного апарата.
США та Китай обрали ті самі ділянки для висадки на Місяць
На тлі триваючих спроб NASA запустити місію Artemis I загострилися суперечки між США та Китаєм через пілотовані місії на Місяць. Космічні агенції обох країн практично одночасно назвали можливі місця посадок для своїх місячних місій. Усі вони групуються навколо трьох кратерів: Шеклтона, Хаворта і Нобіле. Саме в цих місцях найбільше шансів знайти летючі речовини і в першу чергу — водяну кригу. Тож саме ці ділянки є найбільш цінними в якості місць посадки.
Астрономи підтвердили орбіту мети місії DART
Команда дослідників із Лабораторії прикладної фізики (APL) виконала серію спостережень астероїда Дідим. Вони підтвердили, що 26 вересня 2022 року його супутник перебуватиме у потрібній точці орбіти для тарана зондом DART.
Дідим є 780-мертовим астероїдом з групи Аполлона. Це означає, що у своєму русі він час від часу підходить до Сонця ближче, ніж Земля. Дідим має 160-метровий супутник під назвою Діморф, який є метою запущеного торік зонду DART. 26 вересня 2022 року 500-кілограмовий апарат повинен врізатися в цей супутник. Метою експерименту є перевірка можливості зміни орбіти об’єкта, що загрожує Землі, шляхом його контрольованого тарана.
Фото тижня
Астроном Жасмін Сінгх поділилася показовим порівнянням найпершого знімка Юпітера з найсвіжішою світлиною, яку отримав космічний телескоп James Webb (JWST). Перша фотографія Юпітера була зроблена у 1879 році ірландським астрономом Агнес Мері Клерк, яка опублікувала її у своїй книзі «Популярна історія астрономії протягом XIX століття». Нещодавня фотографія JWST, зроблена 27 липня 2022 року, має настільки дивовижну чіткість, що дозволяє побачити танцюючі полярні сяйва над обома юпітеріанськими полюсами.
Цікава цифра: 70 тисяч років
Міжнародна команда астрономів оголосила про виявлення нової планетарної туманності. Вона входить до складу розсіяного зоряного скупчення M37. Вік туманності перевищує 70 тисяч років, що робить її найстарішим подібним об’єктом, відомим ученим.
Що почитати у вихідні
Місячна програма Apollo є одним із найбільш досліджених історичних сюжетів. Тисячі сторінок наукових досліджень описують політичні рішення, що стосуються польоту до Місяця, технічні деталі місії та характери астронавтів. Серед усього книжкового розмаїття ми обрали вісім книг, які допоможуть зрозуміти велич програми Apollo.
Читайте у попередньому дайджесті: James Webb сфотографував Юпітер, а лист Галілея виявився підробкою: дайджест новин
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine