Запуск місячної ракети Space Launch System (SLS) зірвався у понеділок 29 серпня через несправність двигуна. Маємо надію, що довгоочікуваний старт у суботу 3 вересня зрештою відбудеться. Поки інженери виправляють проблеми, а ви очікуєте на живу трансляцію старту, пропонуємо вам дізнатись кілька цікавих фактів про мегаракету, яка була створена не тільки для подорожей людства на Місяць, та навіть на Марс.
Створена для міжпланетних подорожей
SLS — це єдина ракета, потужності якої достатньо, щоб відправити пілотований космічний корабель Orion на Місяць та навіть далі. Orion це не маленька капсула, вона досить велика та важка, створена щоб вмістити чотирьох астронавтів. Усередині корабель має усе необхідне для подорожей у далекий космос, де екіпаж має можливість їсти, спати, працювати та проводити час на борту протягом місяців.
У рамках першої місії Artemis I Orion полетить пустим – без екіпажу та повністю у автоматичному режимі він пролетить повз Місяць, облетить його та повернеться на Землю. Через три тижні після старту капсула приводниться у Тихому океані. Однією з головних цілей першої місії Artemis буде перевірка його здатності безпечного входження в атмосферу та приземлення у потрібному місці.
SLS потужніша за Saturn V
Мегаракета SLS висотою 98 метрів майже зрівняється із монументом Батьківщина-Мати. Але SLS не дотягує по висоті до знаменитої Saturn V – останню ракету, яку NASA використовувала, щоб доставляти людей на Місяць. Ракета епохи Apollo була на 12 метрів вищою. Але SLS набагато більш потужніша та вироблятиме майже 4000 тон тяги — потужність, яку забезпечують двигуни ракети під час старту та підйому у космос. Її потужності достатньо, щоб утримувати одночасно вісім Boeing 747 у повітрі. Тобто, тяга мегаракети на 15% більша за Saturn V. Ба більше, майбутні конфігурації нової ракети будуть ще потужнішими, коли людство розпочне підкорювати Марс.
Побудована на спадщині Space Shuttle
SLS в буквальному та переносному сенсі побудована на основі спадщини Space Shuttle. NASA включило в нову ракету основні компоненти «космічних човників», які працювали з 1981 по 2011 рік. Тому схожість конструкції SLS із прискорювачем Space Shuttle – це не випадковість. Центральне помаранчеве ядро фактично являє собою подовжений зовнішній паливний бак «човників», який живить чотири основні двигуни. Також при старті бічні твердопаливні ракетні прискорювачі допомагатимуть ракеті набрати необхідну швидкість для виходу на орбіту під час першої фази польоту, забезпечуючи 75% початкового поштовху – таку саму функцію вони виконували під час старту Шаттлів.
SLS – справжній трансформер
Інженери розробили SLS таким чином, щоб ракету можна було вдосконалювати та створювати на її основі більш потужніші конфігурації, оскільки майбутні місії Artemis будуть складнішими. Перша збірка під назвою Block 1 використовуватиме центральну ракету з чотирма основними двигунами та бічними твердопаливними прискорювачами для виведення на орбіту Землі 27-тонної збірки Orion разом із модулем Interim Cryogenic Propulsion Stage – останній надасть додатковий поштовх капсулі для польоту до Місяця. Таку конфігурацію NASA планує використовувати для перших трьох місій Artemis, включаючи висадку на Місяць.
Пізніші місії матимуть більш потужну конфігурацію ракети, включаючи важку дослідницьку верхню частину. Ця ракета, відома як Block 1B, зможе доставити екіпаж на Місяць разом із великими обсягами вантажу загальною масою до 38 тон. Наступна ітерація SLS, відома як Block 2, забезпечить тягу в 4300 тон. Це всього на 8% більше за Artemis I, але ракета буде здатна піднімати колосальні 46 тон корисного навантаження. Така конфігурація стане «робочою конячкою» для відправки вантажів на Місяць, Марс та інші місця призначення в глибокому космосі.
Найдорожча «ракета нації»
Більшість у NASA та Конгресі називають SLS «ракетою нації» або «ракетою Америки». Вона вважається національним надбанням, призначеним служити національним інтересам науки – досліджувати Сонячну систему. В 2010 році Конгрес прийняв законопроект про витрати NASA, який не тільки наказав агентству укладати контракти лише із американськими компаніями, а й допоміг створити та підтримати тисячі робочих місць по всій території США. Близько 3800 постачальників у всіх 50 штатах долучилися до проектів ракети SLS та Orion. Artemis — це не просто космічна програма, а програма створення робочих місць.
Разом з тим її називають найдорожчою ракетою з коли-небудь побудованих. На березневому комітеті Конгресу генеральний інспектор Пол Мартін оцінив, що кожен запуск обійдеться в 4,1 мільярда доларів – це приблизно одна п’ята всього бюджету NASA. Мартін очікує, що до 2025 року NASA витратить 93 мільярди доларів на програму Artemis.
Раніше ми повідомляли про те, як NASA дала можливість усім охочим відправити своє ім’я до Місяця.
За матеріалами Mashable
Тільки цікаві новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine