«Страшна Барбі» виявилася потужнішою за вибух наднової

Вчені вивчають транзієнтну подію, яка відома як «Страшна Барбі». Вони встановили, що насправді це чорна діра, яка витягує з сусідньої зорі речовину та вистрілює її в космос з релятивістською швидкістю. При цьому яскравість цієї події більша, ніж вибух наднової.

«Страшна Барбі»
«Страшна Барбі». Джерело: Mark Garlick/Science Photo Library 

«Страшна Барбі» в глибинах космосу

Астрономи розповіли про надзвичайну подію, яка сталася в глибинах космосу й отримала назву «Страшна Барбі». Це надзвичайно потужний сплеск енергії, який триває місяцями та перевершує навіть те, що відбувається під час спалахів наднових.

Найцікавіше, що «Страшну Барбі» не змогли побачити одразу, як тільки вона стала помітною. Допоміг у цьому алгоритм машинного навчання Recommender Engine For Intelligent Transient Tracking, який прочісував дані спостережень кількох телескопів за останні кілька років і звернув на неї увагу.

Насправді «Страшна Барбі» являє собою так звану транзієнтну подію, тобто явище, яке спостерігається протягом обмеженого часу і більше не повторюється. Свою назву вона отримала через набір символів, якими її позначив генератор випадкових чисел — ZTF20abrbeie. Подібним чином новий клас наднових отримав назву «корови».

Що це таке

Вчені вважають, що вони добре зрозуміли природу «Страшної Барбі». Насправді це чорна діра, яка розриває на шматки зорю, яка необережно наблизилася до неї. Сталося це на відстані у 7,7 млрд світлових років від нас, тобто далеко за межами місцевої групи галактик.

Коли зоря наближається до чорної діри, то припливні сили останньої стають сильнішими за її власну гравітацію. Вони витягують частину світила у довге «спагеті», яке починає падати на чорну діру, а під час падіння закручується навколо неї.

Але повністю «переварити» цю масу чорна діра не може. Замість цього вона «вистрілює» її у простір, частково перетворивши на енергію. Такі події спостерігалися вченими неодноразово. Від усіх них «Страшна Барбі» відрізняється своєю потужністю і тим, що триває не кілька тижнів, а вже майже два роки.

Чому так відбувається, вчені поки що сказати не можуть. Можливо, у цьому допоможе розібратися космічний телескоп James Webb. Бо, як зазначають автори дослідження, у Всесвіті ще багато речей, суті яких ми не розуміємо.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine