Астрономи поєднали прямі та непрямі методи пошуку екзопланет

Астрономи випробували новий швидкий метод пошуку екзопланет. Вони спочатку знайшли непрямими методами зорю з явно нерівномірним рухом, а потім спрямували на неї Надзвичайно потужний телескоп. Так була відкрита HIP 99770 b.

Нова екзопланета
Нова екзопланета. Джерело: phys.org

Нова екзопланета

Міжнародна група вчених заявила про прорив у відкритті екзопланет. Новий метод дозволить дуже швидко і надійно ідентифікувати їх. Ті способи, які використовуються досі, потребують довготривалого спостереження зорі за допомогою потужних телескопів.

Новий метод переважно базується на загальних архівних даних і короткочасних прямих спостереженнях. Завдяки його застосуванню вдалося відкрити планету у зорі HIP 99770 b, яка вдвічі масивніша за Сонце, але в цілому її система дуже нагадує нашу. Вона оточена кільцем крижаних уламків, схожим на пояс Койпера.

Нова відкрита планета HIP 99770 b приблизно у 14–16 разів більша за Юпітер. Це робить її кандидатом у коричневі карлики, проте для дослідження це неважливо. Головне, що метод справді діє.

Знімок телескопу Subaru
Знімок телескопа Subaru. Джерело: T. Currie/Subaru Telescope, UTSA

У чому полягає новий метод

Для того, аби відкрити у HIP 99770 планету, вчені почали з методу точної астрометрії. Усі зорі мають власний рух відносно Сонця, який незалежний від обертання Землі. Він завжди лінійний і рівномірний. Якщо у ньому присутня нерівномірність, значить щось гальмує зорю.

Завдяки каталогу, який містить спостереження апаратів Gaia та Hipparcos, дослідники визначили нерівномірності руху світила, які накопичилися за 25 років спостережень. Стало зрозуміло, що планета у нього є, і її треба лише підтвердити.

Тому на зорю спрямували телескоп Subaru, розміщений на Гавайських островах. На ньому встановлений коронограф Subaru Coronagraphic Extreme Adaptive Optics (SCExAO), який дозволяє «відсікати» світло зорі та бачити екзопланети.

За матеріалами: phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine