Приголомшливі екзопланети, відкриті у 2022 році

2022 рік нам запам’ятається, як найсумніша сторінка в історії України через розв’язану росією війну. Водночас 2022-й також буде одним із найзнаковіших в історії науки. Цьогоріч NASA заявила про відкриття 5000 підтверджених екзопланет, які є чужими світами за межами нашої Сонячної системи. До них належать різноманітні далекі планети, включаючи скелясті суперземлі, газові гіганти, такі як Юпітер, крижані гіганти, такі як Нептун, та інші екзотичні світи. Хоча планетологи виявили тисячі цих цікавих місць, цілком імовірно, що тільки в нашій Галактиці існує понад трильйон екзопланет.

Концепція художника екзопланети розміром більше за Землю
Екзопланета, більша за Землю, в уявленні художника. Авторство: NASA/Ames/JPL-Caltech

Також космічний телескоп James Webb — найпотужніша обсерваторія, яка була коли-небудь створена — зазирнув в атмосферу деяких екзопланет, що дало вченим безпрецедентне розуміння особливостей далеких світів. Нижче ви можете прочитати про найцікавіші відкриття в екзопланетах, зроблені упродовж 2022 року.

Металеві хмари та дощ із дорогоцінних каменів

Легендарному телескопу NASA Kepler вдалось розгледіти атмосферу далекої екзопланети, що розташована на відстані 855 світлових років від нас. Дослідники виявили, що на планеті WASP-121 b хмари складаються з металів, а опади випадають у вигляді коштовного каміння. Таке можливо через дуже холодні умови, а атмосфера планети досить щільна, щоб у верхніх її шарах існували такі метали як магній, залізо, ванадій, хром і нікель, що конденсувалися в хмарах.

гарячий Юпітер
Гарячий юпітер в уявленні художника. Авторство: NASA / JPL-Caltech / R. Hurt

Який вигляд можуть мати такі хмари? Вчені припустили, що ці позаземні хмари можуть нагадувати пилові бурі на Землі. Причому їхнє колірне розмаїття досить насичене синіми, червоними, сірими або зеленими відтінками. Іноді хмари конденсуються в краплі, які випадають у вигляді дощу самоцвітів.

Планета у формі лимона

WASP-103b
Ілюстрація WASP-103b, світу у формі лимона, що обертається навколо своєї зорі менш ніж за день. Фото: EKA

Більшість планет мають форму кулі. Але не WASP-103b.  Космічний телескоп Cheops Європейської космічної агенції (ESA) виявив, що WASP-103-b — планета, яка вдвічі більша за Юпітер — обертається навколо свого світила лише за один день. Від такої близькості до материнської зорі потужні гравітаційні припливи деформують її у форму овалу замість сферичної.

Інфографіка, що показує деякі характеристики WASP-103b. Фото: ЕКА

Рідкісна знахідка на супернептуні

Приблизно за 150 світлових років від Землі астрономи виявили супернептун TOI-674 b (тобто планету трохи більшу за Нептун) з водяною парою в його атмосфері. Це неймовірна рідкість. Але присутність води у такої планети викликає багато питань, які зможе пояснити James Webb у 2023 році.

Уявлення художника про «супернептун»
Уявлення художника про супернептун. Джерело: NASA/JPL-Caltech

«Залишається багато питань, наприклад, скільки водяної пари містить його атмосфера. На щастя, атмосферу TOI-674 b набагато легше спостерігати, ніж атмосферу багатьох інших екзопланет, що робить її головною ціллю для глибших досліджень», — прокоментували в NASA.

Екзопланета-зародок

Цього року планетологи виявили гігантську екзопланету AB Aurigae b, яка перебуває на стадії формування. Це явище помітив космічний телескоп Hubble. На зображеннях телескопа видно, як формується екзопланета у протопланетному диску з газу та пилу. Вік новонародженої зорі Сонячної системи становить лише 2 мільйони років.

Нова планета — гігантська. Вчені підозрюють, що вона у дев’ять разів більша за Юпітер. AB Aurigae b обертається дуже далеко від своєї зорі, приблизно на відстані 15 млрд км — це вдвічі далі, ніж Плутон від Сонця. На відміну від більшості планет, які, на думку дослідників, утворилися, коли менші об’єкти на планетарному диску стикалися й перетворювалися на великі та гарячі планетарні об’єкти, AB Aurigae b могла утворитися, коли охолоджений протопланетний диск розпався на великі фрагменти.

Екзопланета-океан

Планета-океан в уявленні художника. Джерело: Benoit Gougeon, Université de Montreal

На відстані 100 світлових років у космосі є екзопланета, яка повністю покрита океаном. У серпні 2022 року астрономи оголосили, що екзопланета TOI-1452 b близька за розміром до Землі та лежить в регіоні Сонячної системи, де може існувати рідка вода. Величезна кількість води — у кілька разів більше, ніж на Землі — може бути причиною нижчої щільності планети. Цілком можливо, що океан становить приблизно 30% маси TOI-1452 b. На Землі вода становить лише 1% маси планети.

Пухнаста, як зефір

Зустрічайте «пухнастий» світ TOI-3757 b. Астрономи вважають, що атмосферна щільність екзопланети подібна до зефіру, що менше густини води. Газовий гігант, схожий на Юпітер, розташований приблизно за 580 світлових років від нас. Він обертається навколо червоного карлика. Ці зорі набагато менші та тьмяніші за Сонце, але надзвичайно мінливі: вони викидають сильні спалахи, які можуть зробити сусідні планети негостинними.

Екзопланета біля червоного карлика в уявленні художника. Джерело: NASA

У планетологів є два припущення, щодо такої зефірної щільності TOI-3757 b. Перша гіпотеза полягає в тому, що червоний карлик містить мало важких елементів, що вплинуло на формування екзопланети з малою щільністю. Друга гіпотеза пояснює дивний склад атмосфери еліптичною орбітою екзопланети, що приводить до надлишкового нагрівання, яке може спричинити здуття атмосфери планети.

Також пройдіть тест про те, наскільки добре ви знаєте екзопланети.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine