Астрономи виявили екзопланету у формі лимона

Група астрономів-мисливців на екзопланети ще 2014 року виявила планету WASP-103b. Однак лише зараз вчені змогли розглянути її форму, яка виявилася не кулястою, а довгастою, що нагадує лимон. Команда підозрює, що така конфігурація викликана інтенсивними приливними силами зорі-господаря.

WASP-103b
Ілюстрація WASP-103b, світу у формі лимона, що обертається навколо своєї зорі менш ніж за добу. Фото: EKA

WASP-103b розташована на відстані майже 1530 світлових років від Землі. Екзопланета обертається навколо своєї зорі менш ніж за земну добу і трохи масивніша за Юпітер, а також у 20 разів гарячіша. Але, на відміну від нашого місцевого газового гіганта, ця планета має довгасту форму, що не характерно для таких об’єктів. Про свою знахідку астрономи видали статтю в Astronomy & Astrophysics.

«Планета з масою в 1,5 раза більше, ніж у Юпітера, має такий самий розмір. Але WASP-103b має бути сильно роздута через нагрівання своєю батьківською зорею і, можливо, інших поки що незрозумілих механізмів», — заявила провідна авторка Сусана Баррос, астрофізик Університету Порту в Португалії.

WASP-103b належить до класу гарячих Юпітерів. Вони являють собою екзопланети, що характеризуються схожістю з нашим газовим гігантом. Дивна форма була визначена на основі вивчення транзитних кривих блиску WASP-103b за допомогою ExOplanet Satellite (CHEOPS), космічного телескопа, призначеного для вивчення структури екзопланет. Об’єднавши дані CHEOPS із даними космічних телескопів Hubble та Spitzer, команда дізналася більше про форму далекого світу.

WASP-103b

«Неймовірно, що CHEOPS справді зміг виявити цю крихітну деформацію», — прокоментував відкриття співавтор дослідження Жак Ласкар, астрофізик з Паризького університету наук та літератури.

Ґрунтуючись на транзитній кривій блиску WASP-103b, команда визначила, як маса розподіляється по всій планеті. Вчені виявили, що внутрішня структура планети схожа на юпітеріанську. Вони також визначили, що WASP-103b розташована досить близько до своєї зорі, щоб приливні сили деформували сферу в яйцеподібну форму.

Команда зазначила, що майбутні спостереження WASP-103b за допомогою нещодавно запущеного космічного телескопа James Webb могли б краще визначити радіус планети.

Нагадаємо, що раніше ми розповідали про 12 цікавих фактів про Юпітер.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine
Вихід у відкритий космос зупинили через витік зі скафандра
У зібраних зразках Perseverance на Марсі міститься справжній скарб
Епічний схід Полуничного Місяця потрапив на фото
Родина, котра постраждала від космічного сміття, подала проти NASA позов до суду
Доставка за 53 дні: капсула зі зразками ґрунту зі зворотного боку Місяця повернулася на Землю
«Чортова отрута»: китайська ракета з токсичним паливом упала в населеній місцевості
У центрі Чумацького Шляху знайдений «космічний ботокс»
Рекордно віддалений квазар виявився дивовижно нормальним
Сезонні примхи Сатурна: на планеті знайшли ключ до розуміння погоди газових гігантів
Доповнена реальність допомагає інженерам будувати космічні апарати