Сполучення планет і Місяця у квітні. Коли можна побачити?

На початку квітня 2024 року Меркурій і Нептун перебуватимуть менш ніж у 15° від Сонця з точки зору наземних спостерігачів, тому побачити їх у наших широтах буде практично неможливо. Відповідно і сполучення Місяця з цими планетами теж недоступні спостерігачам. Не набагато краща ситуація з Венерою, яка 3 квітня пройде менш ніж у 3° від Нептуна та продовжить наближатися до нашого світила. Без допомоги оптичних приладів її тепер не буде видно досить довго. Пощастить у цьому сенсі лише тим, хто опиниться у смузі повної фази сонячного затемнення 8 квітня, але вона пролягає лише територією Північної Америки.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Марс №1 2024 (190)

До товару

Натомість дві інші планети, видимі на ранковому небі, вже встигли віддалитися від Сонця більш ніж на 30°. Йдеться про Марс і Сатурн. Перед світанком 6 квітня місячний серп опиниться приблизно в 3° південніше від першого з них і майже у 5° від другого. Щоправда, на широті Києва Місяць зійде лише на початку громадянських сутінків, тобто за 40–45 хвилин до сходу Сонця. На півдні України цей інтервал буде трохи більшим, а умови для спостережень — сприятливішими.

Після сонячного затемнення наш природний супутник «переповзе» на вечірнє небо й 10 квітня влаштує рідкісне «потрійне сполучення». Спочатку він наблизиться на 1,5° до комети Понса-Брукса (щоправда, в Україні в цей момент буде ще день, і ми побачимо ці небесні тіла, коли вони вже «розійдуться» до 2,5°), далі пройде в 3° північніше Юпітера, і вже перед самим своїм заходом підійде на 4° до Урана.

Місяць, Юпітер, Уран і комета Понса-Брукса ввечері 10 квітня 2024 року. Джерело: StarryNight

Надалі до початку травня Місяць у жодних планетних сполученнях участі не братиме, але вже вранці 11 квітня ми зможемо побачити, як Марс пройде в половині градуса північніше Сатурна. Обидві планети при цьому перебуватимуть у 37° західніше Сонця. А 13 квітня комета Понса-Брукса пролетить у 3° західніше Юпітера. У просторі їх при цьому розділятиме 4,283 а. о. (641 млн км).

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Нарешті, 20–21 квітня Юпітер проходитиме трохи більше ніж у 0,5° від Урана — найдальшої планети, видимої неозброєним оком. Блиск цих двох небесних тіл відрізнятиметься майже в 1400 разів (відповідний показник Юпітера складе -2,0ᵐ, Урана 5,8ᵐ), а справжня відстань між ними перевищить 14,6 а. о., або ж 2 млрд 184 млн км. Це сполучення відбудеться майже у 21° від Сонця і буде добре видно в наших широтах завдяки тому, що весняними вечорами екліптика розташована під великим кутом до горизонту.

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів