Штучний інтелект порахував кількість дерев у Північній Африці, а запуск нової японської ракети завершився аварією: дайджест новин

Добірка найцікавіших космічних новин за тиждень: астрономи сфотографували пульсарний вітер; «народний супутник» допоміг знищити тисячі одиниць ворожої техніки, а ми розповідаємо, як на МКС переробляють повітря та воду.

«Жоден злодій, яким би майстерним він не був, не може вкрасти знання, і тому знання — це найкращий і найнадійніший скарб, який можна придбати».

― Л. Френк Баум, «Зникла принцеса країни Оз»

«Народний супутник» допоміг знищити тисячі одиниць ворожої техніки

Супутник ICEYE, придбаний за пожертви українців фондом Сергія Притули, допоміг виявити та знищити тисячі одиниць російської техніки. Про це йдеться у заяві ГУР МО України. Воєнна розвідка почала використовувати «народний супутник» з 24 вересня 2022 року. Відтоді ресурс космічного апарата дозволив виявити 360 наметів у місцях розташування російської окупаційної армії, а також 7321 об’єкт ворожої військової та спеціальної техніки, зокрема:

  • 45 літаків;
  • 27 гелікоптерів;
  • 6 ОТРК «Іскандер»;
  • 36 ЗРК «С-300»;
  • 12 ЗРК «Панцирь С1»;
  • 11 радіолокаційних станцій;
  • 10 понтонних переправ.

Завдяки можливостям ICEYE значна частина техніки з цього переліку була знищена та відображена у щоденних зведеннях Генерального штабу ЗС України.

Дебютний пуск нової японської ракети завершився аварією

7 березня Японське агентство з досліджень космосу (JAXA) здійснило перший пуск нової ракети-носія H3. Він завершився невдачею. В ході нього був втрачений супутник дистанційного зондування Землі ALOS 3 (Advanced Land Observing Satellite 3).

H3 являє собою двоступеневу ракету-носій середнього класу. Вона була створена компанією Mitsubishi Heavy Industries з метою заміни використовуваних зараз ракет H-IIA та H-IIB. Її висота становить 63 м, діаметр — 5,27 м. Залежно від конфігурації, носій може оснащуватися двома або чотирма твердопаливними прискорювачами, а його перший ступінь — двома або трьома двигунами. Це дає ракеті можливість виводити на геоперехідну орбіту від 4 до 7,9 тонн вантажу.

Обсерваторія IXPE зазнімкувала пульсарний вітер

Залишок наднової в сузір’ї Вітрил. Джерело: X-ray: (IXPE) NASA/MSFC/Fei Xie & (Chandra) NASA/CXC/SAO; Optical: NASA/STScI Hubble/Chandra processing by Judy Schmidt; Hubble/Chandra/IXPE processing & compositing by NASA/CXC/SAO/Kimberly Arcand & Nancy Wolk

Рентгенівські обсерваторії IXPE та Chandra отримали зображення залишку наднової в сузір’ї Вітрил. Воно демонструє феномен, відомий під назвою «пульсарний вітер». Залишок наднової розташований на відстані близько 800 світлових років. Він утворився понад 10 тис. років тому в результаті колапсу зорі-гіганта. Ця подія призвела до виділення величезної кількості енергії та викиду зоряної речовини. Що стосується вцілілої частини ядра загиблого світила, то вона перетворилася на пульсар — нейтронну зорю, що швидко обертається та є джерелом періодичних імпульсів випромінювання.

NASA за допомогою штучного інтелекту порахувала дерева у Північній Африці

Дослідники з NASA змогли застосувати алгоритм машинного навчання для аналізу супутникових знімків Північної Африки. Вони відстежили практично кожне з 9,9 млрд дерев, що ростуть у цій посушливій частині Землі. Штучний інтелект спочатку вручну навчали розпізнавати дерева. Для цього використовувалося понад 90 тис. їхніх зображень на знімках з роздільною здатністю 50 см. Так алгоритм навчився відрізняти крони дерев від каміння та кущів, які теж дають схожі тіні. Також він зміг оцінити кількість листя на окремому дереві та масу вуглецю, що міститься у них. Дослідження проводилося для Північної Африки від Атлантичного узбережжя до Червоного моря. Загалом машинне навчання виявило на цій гігантській посушливій території приблизно 9,9 млрд дерев. Ця цифра може здатися величезною, але насправді вона відчутно менша за оцінки, зроблені для регіону раніше.

МКС змушена виконати маневр ухилення від супутника Satellogic

Міжнародна космічна станція (МКС) здійснила маневр, щоб уникнути потенційного зіткнення. Час від часу вона змушена вживати таких заходів, щоб не зіштовхнутися з різними об’єктами на орбіті. Але цього разу їй загрожувало зіткнення з апаратом, який досі функціонує. Цей інцидент підкреслив проблему зростання «перевантаженості» навколоземних орбіт на тлі ще більшого розгортання супутників останніми роками. Про ризик зближення екіпаж МКС дізнався за 20 хвилин до корекції орбіти. Диспетчери підтвердили, що супутник пролетить на відстані приблизно 2,7 км. Попри відносно безпечну дистанцію, зрештою було ухвалене рішення виконати маневр.

Фото тижня

Таймлапс космічного сполучення Венери та Юпітера на протязі 10 днів
Таймлапс космічного сполучення Венери та Юпітера протягом 10 днів

Астрофотографу Сумядіпу Мукерджі пощастило мати 10 ясних ночей над своїм домом у Дханбаді (Індія), щоб створити таймлапс, який показує сполучення Венери та Юпітера. Він знімкував планети протягом 10 днів, коли вони сходилися на вечірньому небі та розминулися на дуже малій візуальній відстані у пів градуса. Хоча насправді у просторі їх розділяло майже 660 млн км, для спостерігачів на Землі здавалося, що дві яскраві цятки розташовані поруч.

Цікава цифра: 2046 рік

Район потенційного падіння астероїда 2023 DW. Джерело: Piero Sicoli

Астрономи виявили астероїд, який із невеликою долею ймовірності може впасти на Землю у 2046 році — найвірогідніше, десь у районі Тихого океану. Про це повідомили представники Координаційного центру планетної оборони NASA. Небесне тіло було знайдено 26 лютого 2023 року й отримало позначення 2023 DW. Воно являє собою 50-метровий об’єкт, що входить до складу групи «атонців». Незабаром після відкриття йому було присвоєно 1 бал за Туринською шкалою, яка використовується для оцінки потенційної загрози від небесних об’єктів.

Що почитати у вихідні

Коли ми вирушаємо в гори, нам потрібно взяти з собою воду, їжу та медикаменти. Не зайвим буде і теплий одяг. А якщо згадати, що тиск повітря на висоті вже недостатній для нормального дихання при фізичних навантаженнях — то й кисень у балонах у стисненому вигляді. А тепер уявіть, що все це потрібно підняти на орбіту — і ви зрозумієте, чому проєктанти Міжнародної космічної станції заклали в її конструкцію можливість повторного використання максимально можливої кількості ресурсів. Редакція The Universe Space Tech розповідає, як МКС переробляє повітря та воду.

Крім цього, розповідаємо про нову книгу When the Heavens Went on Sale, що готується до виходу в США. Вона містить чотири неймовірних історії становлення космічних стартапів і для українців цікава тим, що особливе місце у ній займає розповідь про компанію Firefly Aerospace, яку кілька років тому зробив успішною бізнесмен з України Максим Поляков.

Читайте у попередньому дайджесті: Китай розширить космічну станцію багатофункціональним модулем, а Пентагон зацікавився новою технологією супутникового зв’язку: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine