Нова книга про космічні стартапи розповідає історію Firefly Aerospace

У США 9 травня вийшла книга Ешлі Венса When the Heavens Went on Sale, яка містить чотири неймовірних історії становлення космічних стартапів. Особливе місце у ній займає розповідь про компанію Firefly Aerospace, яку кілька років тому зробив успішною бізнесмен з України Максим Поляков.

У США вийшла книга When the Heavens Went on Sale
У США вийшла книга When the Heavens Went on Sale. Джерело: twitter.com/ashleevance

Нова книга про космічні стартапи

Американський колумніст Ешлі Венс видав у США книгу під назвою When the Heavens Went on Sale. Автор подорожує світом та спілкується з людьми, які очолюють приватні космічні компанії.

Венс відомий як біограф Ілона Маска. Але цього разу він звернув увагу не на SpaceX, а на чотири інші компанії: Firefly Space, Planet, Rocket Lab та Astra. І розповідь про кожну з них сильно відрізняється від звичайної прилизаної оповідки про молодих бізнесменів, які тяжко працюють над втіленням ідеї, яка нікому більше чомусь не спала на думку.

Відверта розповідь про космічні стартапи

У книзі повно гострих тем, і космічний бізнес у ній показаний без прикрас. Найкраще його характеризує діалог двох персонажів. Він відбувся між двома аерокосмічними інженерами, які у 2018 році працювали у компанії Astra — Лесом Мартіном та Меттом Фланіганом.

Вони обговорювали проблеми індустрії старту ракет і міркували про те, як будь-яка компанія коли-небудь заробляла на цьому гроші.

— Завдання полягає в тому, щоб досягти цього, перш ніж у вас закінчаться гроші, — сказав Мартін.

— Так, — погодився Фланіган.

— Тому що це не займає багато часу. Я маю на увазі, що ви збираєте трохи грошей, ви можете їх швидко пройти. Усі гроші, які в це вливаються — дурня. У цьому бізнесі точно є шарлатани. І для чого це все? Я не бачу потреби у всьому цьому. Це не має сенсу. Ці венчурні капіталісти заробляли гроші на програмному забезпеченні чи будь-якому іншому. І знаєте, вони просто люблять простір. Я думаю, що багато в чому це просто круто для них — вкладати свої гроші в це.

Навіть у нас основна мета полягає в тому, щоб ми запускали щодня. Я або пропаду в землі, перш ніж це станеться, або ходитиму вулицею з грошима, які вивалюватимуться з моїх кишень, і мені буде байдуже, що вони запускаються щодня.

Firefly Aerospace, яку врятував Макс Поляков

Особливе місце у книзі займає історія компанії Firefly Aerospace. Колись її заснував інженер Том Марк’юзік, але згодом вона майже дійшла до банкрутства. І тоді з’явилася зовсім інша людина — український бізнесмен Максим Поляков, який фактично врятував стартап.

Максим Поляков
Максим Поляков. Джерело: Noosphereventures.com

При цьому Марк’юзік та Поляков на самому початку відчували один до одного мало симпатії. Просто першому були потрібні гроші та технічна допомога, яку міг надати українець. А другий для втілення своєї космічної мрії потребував таланту засновника Firefly Aerospace.

Однак двоє чоловіків змогли знайти спільні точки для діалогу та сформували один із найдивніших альянсів у космічній індустрії. А згодом змогли вибухнути феєрверком досягнень. Багато з цього Венс спостерігав на власні очі.

Шалений шлях Firefly Aerospace

Наприклад, він описує сцену, яка розігралася на борту приватного літака, що у серпні 2020-го летів з Каліфорнії до Остіну в Техасі. І Марк’юзік, і Поляков тоді були на борту, й між ними відбулася відверта розмова. Інженер поскаржився, як нестерпно працювати з українцем, на що той звинуватив його у цілій низці брехливих обіцянок. Тут Марк’юзік погодився, що обіцяти він дійсно вміє.

Попри всі гострі моменти, Поляков та Марк’юзік змогли побудувати чудову компанію. Втіленням її здатності підкорювати космос стала ракета Alpha. Також вони змогли зацікавити NASA та навіть розпочати будівництво місячного посадкового модуля. Firefly Aerospace виявилася напрочуд стабільним підприємством.

Astra Space

Не менш божевільною здається й описана у книзі історія компанії Astra Space. Найдраматичнішим епізодом стали події зими 2018 року. Тоді десятки інженерів кілька місяців готували спробу комерційного суборбітального пуску з острова Кадьяк на Алясці.

Старт відбувся, і перші 30 секунд ракета летіла як потрібно. Але потім розвернулася і врізалася в землю. Генеральний директор компанії Кріс Кемп тоді нічого не заявив публічно, а інвесторам сказав, що пуск відбувся успішно.

Кріс Кемп
Кріс Кемп (праворуч). Джерело: Matthew Busch/Bloomberg 

І це була не перша подібна витівка Кемпа. Будучи розумною і талановитою людиною, він водночас дуже схильний заграватися. Тож вкладання у все, що він робить, — дуже і дуже ризикована справа. Недарма ж один із розділів про його компанію так і називається — «Палаюча готівка».

Тож згадана вище розмова між двома інженерами Astra — це розповідь про самих себе без прикрас. На додачу ще й треба враховувати, що одну ракету на день вони так і не навчилися пускати. Стартап взагалі не здійснив жодного успішного пуску у період між 2018 та 2020 роками.

І всі вже думали, що у Кемпа закінчилися гроші, але він вирішив вийти з акціями на біржу. У заяві, присвяченій цій події, він згадав Rocket Lab, на який постійно рівнявся і який таки більш-менш регулярно здійснює пуски ракет.

Кемп сказав, що Rocket Lab — це чортзна-що, а не компанія, адже успішний пуск вони здійснили ще кілька років тому, але досі у них стартує усього кілька ракет на рік. А у нього носії літатимуть щодня. Перше і єдине у своїй історії успішне доставлення вантажу на орбіту Astra здійснила лише 2021 року.

У двох інших компаній, описаних у книзі, історія не настільки нагадує кримінальний роман, проте вона не менш яскрава. Загалом книга — чудове читання для усіх, хто хоче дізнатися, чим же насправді живуть космічні стартапи.

За матеріалами Аrstechnica-com.cdn.ampproject.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine