«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі

Тривалий час астрономи ігнорували малі астероїди, вважаючи їх лише кам’яними уламками, що заважають спостереженням далеких світил. Їх навіть називали «паразитами неба». Але дослідники з Массачусетського технологічного інституту (MIT) змінили погляд на ці космічні тіла. 

James Webb та астероїди
Ілюстрація художника космічного телескопа NASA James Webb, що показує в інфрачервоному діапазоні популяцію малих астероїдів головного поясу. Авторство: MIT

Завдяки техніці аналізу зображень, розробленій ще в 1990-х роках, вони змогли знайти найменші астероїди в головному поясі, розташованому між орбітами Марса і Юпітера. Серед знайдених об’єктів — уламки розміром лише 10 м у діаметрі. Ці відкриття важливі для розуміння походження метеоритів і зміцнення планетарної оборони. 

Раніше вчені могли ідентифікувати лише великі астероїди, що перевищують кілометр у ширину. Менші об’єкти губилися на тлі шуму телескопічних зображень. Але команда MIT застосувала метод «зсуву», який дозволяє зібрати серію зображень одного й того ж регіону неба. Це допомогло виділити слабкі об’єкти, що раніше були невидимі. 

Використовуючи дані телескопів TRAPPIST і SPECULOOS, а також космічного телескопа James Webb (JWST), команда виявила 138 нових астероїдів, максимальна величина з яких не більша за розмір автобуса. JWST, який створений для дослідження далеких галактик і екзопланет, його надчутливі інструменти також здатні виявляти тепло навіть малих астероїдів у Сонячній системі. 

Ці нові знахідки мають вагоме практичне значення. Малі астероїди, хоч і не здатні знищити життя на Землі, як це трапилося 66 млн років тому, коли вимерли всі види динозаврів, утім, такі об’єкти можуть спричинити значні руйнування. Раннє виявлення таких об’єктів дозволяє відстежувати їхні орбіти та розробляти ефективні стратегії захисту.

Раннє виявлення таких об’єктів дозволяє відстежувати їхні орбіти та розробляти ефективні стратегії захисту. За словами Артема Бурданова з MIT, це важливий крок у покращенні планетарної оборони. 

Окрім захисту Землі, дослідження малих астероїдів дають змогу краще зрозуміти еволюцію Сонячної системи. Їхня велика кількість свідчить про те, що вони утворюються внаслідок зіткнень більших об’єктів, які розпадаються на дрібніші уламки. 

«Це новий рівень досліджень, який став можливим завдяки сучасним технологіям. Ми переосмислюємо старі дані та знаходимо те, що раніше вважали перешкодою», — зазначає Артем Бурданов із MIT.

Ця методика відкриває нові перспективи для дослідження космосу. Малі астероїди, які колись здавалися «сміттям», тепер є важливим ключем до розуміння як нашої Сонячної системи, так і майбутнього Землі. 

Раніше ми повідомляли про те, як система попередження NASA передбачила падіння астероїда на Землю.

За матеріалами Space

Новини інших медіа
Як метелик на полум’я: комета C/2024 G3 (ATLAS) в гарячих обіймах Сонця
Астрономи досліджують струмені чорних дір за допомогою Телескопа горизонту подій
Танення криги в Антарктиці може викликати посилення вулканічної активності
Туристам пропонують квитки на сонячне затемнення 2027 року в Єгипті
Запуск ракети New Glenn скасували з технічних причин
Hubble зазнімкував джети новонароджених зір в туманності Оріона
Небезпечний маневр: супутники SpaDeX зблизились до трьох метрів на висоті 475 км
На апараті Blue Ghost буде прилад для вивчення надр Місяця
Супутники Starlink «провалилися» на орбіті для зменшення яскравості
Пряма трансляція дебютного польоту ракети New Glenn