Система попередження NASA передбачила падіння астероїда на Землю

11 березня 2022 року над Норвезьким морем невеликий астероїд 2022 EB5 врізався в атмосферу Землі. Але це не було несподіванкою для астрономів, адже траєкторію небесного об’єкта передбачили задовго до події.

Падіння невеликого астероїду на Землю
Падіння невеликого астероїда на Землю. Ілюстрація: Pexels

Помітили його працівники угорської обсерваторії та передали інформацію в «Центр малих планет» (MPC), де після додаткових вимірювань підтвердили, що це був раніше невідомий астероїд. Потім система оцінки небезпеки зіткнення NASA Scout провела перші вимірювання, щоб розрахувати траєкторію 2022 EB5. Щойно виявилась потенційна небезпека зіткнення 2022 EB5, система автоматично сповістила «Центр вивчення навколоземних об’єктів» (CNEOS). CNEOS обчислює кожну відому навколоземну орбіту астероїда, щоб покращити оцінку небезпеки зіткнення за підтримки Управління координації планетарного захисту.

Точний прогноз

Scout визначив, що 2022 EB5 увійде в атмосферу на південний захід від норвезького острова Ян-Маєна, розташованого майже за 470 км від східного узбережжя Гренландії та на північний схід від Ісландії. 11 березня 2022 EB5 врізався в атмосферу Землі, як передбачав Scout. Інфразвукові детектори підтвердили, що зіткнення відбулося у передбачений час — о 12:23 за Києвом.

Згідно зі спостереженнями, розмір 2022 EB5 оцінюється приблизно у 2 метри. Крихітні астероїди такого розміру стають достатньо яскравими, щоб їх можна було виявити лише за кілька останніх годин до їхнього зіткнення. Вони набагато менші за ті об’єкти, які NASA доручає виявити та попередити про них. Більший астероїд із небезпечним потенціалом зіткнення буде виявлений набагато далі від Землі.

NASA Scout відпрацював чудово

Метою NASA Scout є відстеження таких астероїдів і розрахунок їхніх траєкторій, щоб за багато років попередити про потенційний удар, якщо він коли-небудь буде ідентифікований. Але ця подія в реальному світі з дуже маленьким астероїдом дозволила спільноті планетарного захисту відпрацювати можливості та дала деяку впевненість у тому, що моделі прогнозування зіткнення здатні інформувати про потенційний удар більшого об’єкта заздалегідь.

2022 EB5 — лише п’ятий малий астероїд, який виявили в космосі до того, як він зіткнувся з атмосферою Землі. Першим астероїдом, який виявили та відстежили задовго до того, як він зіткнувся із Землею, був 2008 TC3, що увійшов в атмосферу над Суданом і розпався у жовтні 2008 року. Цей астероїд завширшки 4 м розсипався на сотні маленьких метеоритів над Нубійською пустелею.

Раніше ми повідомляли про те, що невеликий астероїд може впасти на Землю у 2046 році.

За матеріалами NASA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine