Особлива риса Чумацького Шляху може вразити інопланетних астрономів

Астрономи провели реконструкцію глобального хімічного складу Чумацького Шляху з метою порівняння її з іншими галактиками у Всесвіті. Виявилося, що наша галактика не є унікальною, але точно відрізняється від інших. Цю особливу рису могли б помітити інопланетні астрономи.

Чумацький Шлях
Вигляд Чумацького Шляху з далекого космосу в уявленні художника

Водень і гелій з’явилися у Всесвіті всього через кілька хвилин після Великого вибуху, але всі інші елементи утворюються в зорях. Рівень металічності галактики розкриває дуже багато інформації про неї. Нове дослідження надає найкращий огляд металічності Чумацького Шляху.

«Порівняння нашої рідної галактики з віддаленими галактиками — це те, що нам потрібно, якщо ми бажаємо дізнатися, чи має Чумацький Шлях свої особливості. Це питання залишається відкритим із часу, коли 100 років тому астрономи зрозуміли, що Чумацький Шлях — це не єдина галактика у Всесвіті», — пояснює провідний автор дослідження Цзяньхай Ліан з Інституту астрономії Макса Планка та Університету Юньнань.

Рівень металічності зростає від центру Чумацького Шляху до приблизно 23 тис. світлових років, а потім на деякий час стабілізується на рівні, схожому до рівня металічності Сонця. Наша зоря розташована на відстані 26 тис. світлових років від центру. Потім рівень металічності знову знижується, досягаючи однієї третини сонячного рівня на відстані 50 тис. світлових років на околиці нашої галактики.

Чумацький Шлях - неабияка винятковість у Всесвіті
Чумацький Шлях — неабияка винятковість у Всесвіті. Зображення: Science News

Порівняно з дослідженнями інших галактик, таких як MaNGA, або симуляціями галактик, таких як TNG50, показник рівня високої металічності нашої галактики є особливим. Тільки 1% досліджених галактик і лише 11% змодельованих дуже схожі на нашу. Розбіжність між цими двома цифрами пояснюється невизначеностями дослідження та обмеженнями у створенні реалістичних симуляцій Всесвіту.

«Отримані результати дуже захопливі! Це вперше, коли ми можемо повноцінно порівняти детальний хімічний склад нашої галактики з вимірами багатьох інших галактик», — пояснила співавторка дослідження Марія Бергеманн з Інституту астрономії ім. Макса Планка.

Особливість нашої галактики в її ядрі може бути пов’язана з активністю надмасивної чорної діри, яка може виштовхнути важчі хімічні елементи назовні, зупиняючи формування молодих, багатших на метали зір. Зіткнення з невеликою галактикою на її околиці, де не вистачало металів, може привести до постачання більш чистого матеріалу та формування великої популяції світил, бідних на метали.

Отримані результати мають важливе значення для наступного покоління комплексних досліджень формування галактик. Ці дослідження використовуватимуться у майбутніх масштабних програмах спостережень Чумацького Шляху та вивчення далеких галактик.

Раніше ми повідомляли про те, що інопланетяни не бачать на Землі ознак розуму.

Дослідження було опубліковане в журналі Nature Astronomy.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine