Сонячну систему «наблизили» до центру Чумацького Шляху

Наша Сонячна система знаходиться на околиці невеликого рукава Оріона трохи на північ від головної галактичної площини. Вважається, що таке розташування зіграло важливу роль в еволюції земного життя. Практично вся історія Землі пройшла у відносно спокійному регіоні, далеко від великих спіральних рукавів та центру Чумацького Шляху, що дозволило їй уникнути впливу катастрофічних подій — на зразок близьких спалахів наднових, здатних знищити все живе на планеті.

Схема диска Чумацького шляху. Джерело: wikipedia.org

Водночас, подібне розташування дуже ускладнює вивчення просторової структури нашої зіркової системи. У 2000 р. колаборація японських астрономів ініціювала проєкт VERE (VLBI Exploration of Radio Astrometry). Його метою була зміна відстані та швидкостей руху різних об’єктів Чумацького Шляху. Для цього використовувалися радіотелескопи. Їхня перевага в тому, що, на відміну від видимого світла, радіохвилі проходять крізь газово-пилові хмари, що приховують як центр Галактики, так і деякі її регіони.

Проаналізувавши зібрані в рамках проєкту дані та поєднавши їх з результатами інших спостережень, дослідники створили нову карту великомасштабної структури Чумацького Шляху. Далі, виходячи з уточнених орбіт і швидкостей різних об’єктів, вони вирахували розташування галактичного центру — точки, навколо якої звертаються всі тіла нашої Галактики. Саме там знаходиться Стрілець А* — надмасивна чорна діра, що в масі в 4,2 млн разів перевищує Сонце.

Положення Сонця, галактичного центру та 224 об’єктів, чиї швидкості та орбіти були виміряні в рамках проєкту VERA. Джерело: NAOJ

Дослідження показало, що галактичний центр знаходиться на відстані 25800 світлових років від Сонячної системи. Це приблизно на 1900 світлових років менше, ніж вважалося раніше. Виходячи з цього, астрономи переоцінили швидкість, з якою Сонце рухається навколо центру Чумацького Шляху. За їхніми даними, цей показник становить 227 км/c, що приблизно на 7 км/c більше за попередні оцінки.

За матеріалами: https://phys.org