Сонячну систему «наблизили» до центру Чумацького Шляху

Наша Сонячна система знаходиться на околиці невеликого рукава Оріона трохи на північ від головної галактичної площини. Вважається, що таке розташування зіграло важливу роль в еволюції земного життя. Практично вся історія Землі пройшла у відносно спокійному регіоні, далеко від великих спіральних рукавів та центру Чумацького Шляху, що дозволило їй уникнути впливу катастрофічних подій — на зразок близьких спалахів наднових, здатних знищити все живе на планеті.

Схема диска Чумацького Шляху. Джерело: wikipedia.org

Водночас подібне розташування дуже ускладнює вивчення просторової структури нашої зоряної системи. У 2000 році колаборація японських астрономів ініціювала проєкт VERE (VLBI Exploration of Radio Astrometry). Його метою було вимірювання відстані та швидкостей руху різних об’єктів Чумацького Шляху. Для цього використовувалися радіотелескопи. Їхня перевага в тому, що, на відміну від видимого світла, радіохвилі проходять крізь газово-пилові хмари, що приховують як центр Галактики, так і деякі її регіони.

Проаналізувавши зібрані в рамках проєкту дані та поєднавши їх з результатами інших спостережень, дослідники створили нову карту великомасштабної структури Чумацького Шляху. Далі, виходячи з уточнених орбіт і швидкостей різних об’єктів, вони вирахували розташування галактичного центру — точки, навколо якої звертаються всі тіла нашої Галактики. Саме там знаходиться Стрілець А* — надмасивна чорна діра, що в масі в 4,2 млн разів перевищує Сонце.

Положення Сонця, галактичного центру та 224 об’єктів, чиї швидкості та орбіти були виміряні в рамках проєкту VERA. Джерело: NAOJ

Дослідження показало, що галактичний центр знаходиться на відстані 25800 світлових років від Сонячної системи. Це приблизно на 1900 світлових років менше, ніж вважалося раніше. Виходячи з цього, астрономи переоцінили швидкість, з якою Сонце рухається навколо центру Чумацького Шляху. За їхніми даними, цей показник становить 227 км/c, що приблизно на 7 км/c більше за попередні оцінки.

За матеріалами https://phys.org

Погляд з безмежності: як самотній астронавт Apollo 15 побачив Землю по-новому
Планета у подвійній системі допоможе розгадати загадку червоних карликів
Нова теорія про гравітацію без маси: знайдена альтернатива темній матерії 
Вийшла безплатна ознайомча версія українського дизельпанку про галичан у космосі Sand
З першого разу: вежа Mechazilla успішно зловила прискорювач Super Heavy
Спіймай мене, якщо зможеш: пряма трансляція п’ятого польоту Starship
У розв’язанні задачі трьох тіл знайшли «острови стабільності»
Вчені відтворили звук магнітного перевороту Землі 41 000 років тому
Де позаземні цивілізації у Всесвіті: вчені висловили тривожне припущення
Виявлена ключова причина перетворення Марса на мертву пустелю