Скупчення галактик ACO S 295

Представлене зображення телескопа Hubble переповнене галактиками всіх можливих форм і розмірів — від подібних до Чумацького Шляху гарних спіралей до розмитих еліптичних галактик. Всі вони є частиною скупчення ACO S 295, розташованого на відстані 3,5 млрд світлових років від Землі в південному сузір’ї Годинники.

Скупчення ACO S 295 (фото Hubble). Джерело: ESA/Hubble & NASA, F. Pacaud, D. Coe

Скупчення галактик є одними з найбільших структур у Всесвіті. Вони можуть складатися із сотень та тисяч учасників та мають протяжність у десятки мільйонів світлових років. Багато галактики є частиною будь-якого скупчення. Наприклад, наш Чумацький Шлях входить до складу т.зв. Місцевої групи.

Завдяки величезній масі, гравітаційні скупчення виступають як лінзи, посилюючи світло від більш далеких фонових об’єктів. ACO S 295 є винятком. На знімку Hubble можна побачити кілька оптичних спотворень, спричинених цим ефектом. Астрономи охоче використовують галактичні скупчення як природне збільшувальне скло, досліджуючи об’єкти, які за звичайних обставин були б занадто тьмяні, щоб їх могли побачити навіть найпотужніші телескопи.

За матеріалами: https://esahubble.org