Hubble допоміг розкрити загадку галактики без темної матерії

У 2018 р. астрономи виявили на околицях Чумацького Шляху незвичайну зоряну систему, що одержала позначення NGC 1052-DF2. При схожих з нашою галактикою розмірах вона містить у 200 разів менше зірок. Але найцікавішим було навіть не це, а те що у ній майже повністю відсутня темна матерія.

Область неба навколо галактики NGC 1052-DF2. Джерело: NASA, ESA та P. van Dokkum (Yale University)

Це відкриття стало несподіванкою для астрономів. Вважається, що темна матерія є ключовим компонентом, необхідним для створення галактик. Без неї первинний газ не мав би достатнього гравітаційного тяжіння, щоб почати стискатися і формувати перші «зоряні острови». Вже за рік астрономи виявили ще одну «порожню» галактику, що майже не містить темної матерії. Вона отримала назву NGC 1052-DF4. Знахідка спровокувала нові дискусії щодо механізмів виникнення перших зоряних систем та коректності моделей, що існують.

Але, схоже вченим все ж таки вдалося розкрити загадку, принаймні одного з цих незвичайних об’єктів. Міжнародна команда астрономів дійшла висновку, що у відсутності темної матерії в NGC 1052-DF4 винна її сусідка — галактика NGC 1035.

Галактика NGC 1052-DF2 та NGC 1052-DF4. Джерело: van Dokkum et al.

В цьому вченим допоміг телескоп Hubble. Вивчивши розподіл кульових скупчень NGC 1052-DF4, астрономи зрозуміли, що вона знаходиться в процесі приливного руйнування. Більша сусідня галактика поступово «краде» її речовину та спотворює її структуру. Побудована вченим модель говорить про те, що в такій ситуації першою буде втрачена саме темна матерія, і лише потім «постраждала» система позбудеться зірок, які перебувають у її центральних областях.

За матеріалами: https://phys.org