Hubble виявив втрачання важких металів атмосферою екзопланети

WASP-121b є одним із найбільш екстремальних світів, відомих нам на цей час. Газовий гігант обертається навколо сонцеподібної зорі, що розташована на відстані 850 світлових років від Сонця. Його орбіта проходить на відстані менше ніж 4 млн км від поверхні центрального світила. На один оберт йому потрібно лише 1,3 дня.

WASP-121b в уявленні художника. Джерело: NASA, ESA та J. Olmsted (STScI)

Подібне «тісне сусідство» дуже серйозно впливає на екзопланету. Верхні шари її атмосфери розігріті до температури 2500°С, а припливні сили зорі буквально «розтягують» її. Через це форма WASP-121b нагадує скоріше яйце, ніж кулю.

Через такі екстремальні умови цей об’єкт користується значним інтересом серед астрономів. Вчені використовують його як своєрідну лабораторію, намагаючись краще зрозуміти, які процеси протікають у верхніх шарах атмосфер гарячих юпітерів.

Під час недавніх спостережень телескоп Hubble виявив сліди газоподібного магнію та заліза на околицях WASP-121b. В принципі, саме собою наявність подібних елементів в атмосфері гарячого юпітера не є чимось незвичайним. Однак астрономів здивувало інше — наскільки далеко від гіганта розташовуються атоми металів. Тому вчені прийшли до висновку, що його газова оболонка поступово втрачає важкі елементи. Це перший випадок, коли астрономи виявили екзопланету з подібним «витоком».

Як правило, температура нижніх шарів атмосфер гарячих юпітерів значно менша, ніж верхніх. Це дозволяє важким металам конденсуватись у хмари й навіть випадати у вигляді опадів. Однак WASP-121b розігріта настільки сильно, що цього не відбувається. Внаслідок, навіть атоми важких елементів поступово «вибиваються» з атмосфери під дією потужного ультрафіолетового випромінювання центрального світила і назавжди залишають планету.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Геть із Чумацького Шляху: знайдена найближча до Землі гіпершвидкісна зоря
Небезпечний випадок декомпресії на МКС викликав переполох в радіоефірі
Безпрецедентна роздільна здатність: супутник компанії Maxar зазнімкував МКС і Starliner
Інтерактивна карта «Жнива надії» допоможе українським аграріям
Людина, яка показала нам Сонячну систему: голова місії Voyager Ед Стоун помер у віці 88 років
Короткочасні космічні подорожі не шкодять здоров’ю людини
Зразки зі зворотного боку Місяця прибудуть на Землю 25 червня
Космічний телескоп Hubble розкрив таємницю вибуху 40-річної давнини
На кораблі Starliner виявлено новий витік гелію
Місячна станція стала на крок ближче до запуску