Опублікований календар на 2022 рік з найкращими знімками Hubble

Група супроводу місії Hubble підготувала традиційний космічний календар-2022. Він складається з найкращих знімків телескопа, опублікованих цього року. На них можна побачити залишки наднових, галактики, що зіштовхуються, зоряні скупчення та планети Сонячної системи.

Обкладинка календаря Hubble на 2022 рік. Джерело: ESA/Hubble

На обкладинці календаря зображена туманність Вуаль — залишок наднової, що спалахнула приблизно 10 тисяч років тому. Вона утворилася у результаті колапсу світила, маса якого в 20 разів перевищувала сонячну. У момент спалаху наднова була яскравішою за Венеру і, швидше за все, її можна було побачити навіть удень.

Фото січня

Фото січня демонструє залишок наднової 1E 0102.2-7219 у Малій Магеллановій Хмарі. Спостереження Hubble допомогли встановити, що світло її спалаху досягло Землі 1700 років тому.

Залишок наднової 1E 0102.2-7219. Джерело: NASA, ESA, and J. Banovetz and D. Milisavljevic (Purdue University)

Фото лютого

На фото лютого можна побачити галактику GAL-CLUS-022058s, також відому як «розплавлене кільце». На лінії між GAL-CLUS-022058s та Землею розташоване дуже масивне галактичне скупчення. Його гравітація настільки велика, що викривила шлях світлових променів від більш далекої фонової галактики, перетворивши її зображення на блискуче кільце.

Галактика GAL-CLUS-022058s (фото Hubble). Джерело: ESA/Hubble & NASA, S. Jha

Фото березня

На знімок березня потрапила пара взаємодіючих галактик NGC 7752 і NGC 7753, що розташовані за 220 млн світлових років від Землі.

Взаємодіючі галактики NGC 7752 та NGC 7753 (фото Hubble). Джерело: ESA/Hubble and NASA, Dark Energy Survey, J. Dalcanton

Фото квітня

Зображення квітня демонструє AG Кіля — одне з найяскравіших і наймасивніших світил Чумацького Шляху. Воно оточене туманністю, що складається з викинутої зорею речовини.

Околиці зорі AG Кіля (фото Hubble). Джерело: ESA/Hubble and NASA, A. Nota, C. Britt

Фото травня

На травневому фото — скупчення галактик ACO S 295, розташоване на відстані 3,5 млрд світлових років від Землі у південному сузір’ї Годинник.

Скупчення ACO S 295 (фото Hubble). Джерело: ESA/Hubble & NASA, F. Pacaud, D. Coe

Фото червня

Знімок за червень демонструє розсип зір, що входять до розсіяного скупчення NGC 330. Воно перебуває на відстані 180 тисяч світлових років від Землі у Малій Магеллановій Хмарі.

Розсіяне скупчення NGC 330 (фото Hubble). Джерело: ESA/Hubble & NASA, J. Kalirai, A. Milone

Фото липня

Світлина липня демонструє галактику NGC 2276. Її спіральна структура викривилася завдяки гравітаційній взаємодії з боку свого компаньйона — лінзоподібної галактики NGC 2300.

Галактика NGC 2276 (фото Hubble). Джерело: ESA/Hubble & NASA, P. Sell

Фото серпня

Зображення серпня присвячене гравітаційній лінзі, утвореній масивним галактичним скупченням MACSJ0138.0-2155. Вона дозволила астрономам побачити набагато дальшу галактику, розташовану на відстані 10 млрд світлових років від Землі.

Гравітаційна лінза MACSJ0138.0-2155 (фото Hubble). Джерело: ESA/Hubble & NASA, A. Newman, M. Akhshik, K. Whitaker

Фото вересня

На знімку вересня домінує кульове зоряне скупчення NGC 6717.

Кульове скупчення NGC 6717. Джерело: ESA/Hubble and NASA, A. Sarajedini

Фото жовтня

На фото жовтня можна побачити розташовану за 17 млн світлових років від Землі спіральну галактику NGC 4826, також відому як Чорне око.

Галактика NGC 4826 (фото Hubble). Джерело: ESA/Hubble & NASA, J. Lee and the PHANGS-HST Team

Фото листопада

Зображення листопада демонструє пару взаємодіючих галактик NGC 5953 і NGC 5954. Їхнє зіткнення відбувається на відстані 100 млн світлових років від Землі.

Взаємодіючі галактики NGC 5953 і NGC 5954 (фото Hubble). Джерело: ESA/Hubble & NASA, J. Dalcanton

Фото грудня

І, нарешті, на фото грудня можна побачити епічний сімейний портрет планет-гігантів Сонячної системи.

Сімейний портрет планет-гігантів Сонячної системи, зроблений телескопом Hubble. Джерело: NASA, ESA, A. Simon (Goddard Space Flight Center), and M.H. Wong (University of California, Berkeley) and the OPAL team

Календар Hubble на 2022 рік призначений для вільного розповсюдження. Версія у високій роздільній здатності для видруку доступна на сайті місії.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine