Hubble дослідив околиці AG Кіля

Представлені зображення були створені за допомогою даних, зібраних телескопом Hubble. Вони демонструють околиці AG Кіля — однієї з найяскравіших і масивних зір Чумацького Шляху. Її світність перевищує сонячну майже в мільйон, а маса — в 55-70 разів.

AG Кіля оточена масивною туманністю, що складається з речовини, викинутої за останні десять тисяч років. Діаметр цієї туманності складає п’ять світлових років, що перевищує відстань від Сонця до α Центавра, а маса відповідає як мінімум десяти сонячним. Вона розширюється зі швидкістю 70 км/с.

Перше зображення демонструє випромінювання іонізованого водню й азоту (червоний колір). Друге показує розподіл пилу (блакитний колір). Він блокує більшу частину світла, що йде від AG Кіля, помітно зменшуючи її видиму яскравість. На фото можна побачити згустки, бульбашки й нитки, сформовані з нього.

Попри те, що туманність здається кільцеподібною, насправді це порожня оболонка, центр якої «очищений» потужним зоряним вітром AG Кіля. Спостереження показують, що вона не має ідеальної сферичної форми, а характеризується біполярною симетрією. Це вказує на те, що у масивного світила може бути зірка-компаньйон.

За матеріалами: https://esahubble.org