Найближча наднова десятиліття скинула масу перед вибухом

Дослідження наднової SN 2023ixf, яка спалахнула цього року в галактиці «Цівочне Колесо», показують, що червоний гігант, який її породив, перед вибухом викинув у простір масу, еквівалентну сонячній. Причину цього явища вчені не знають.

Наднова
Наднова. Джерело: phys.org

Найближча до нас наднова

Вчені виявили дивовижну річ стосовно того, що відбувалося з гігантською зорею перед тим, як вона вибухнула як наднова SN 2023ixf. Це явище відкрив у травні 2023 року японський астроном Коіті Ітігакі.

Спалах відбувся в одному зі спіральних рукавів галактики М101, відомої під назвою «Цівочне Колесо». Попри те, що ця зоряна система розташована у 20 млн світлових років від нас, цей спалах став найближчим і найяскравішим у XXI столітті.

Пізніше стало зрозуміло, що наднова належала до II типу. Її породив масивний червоний надгігант, що є достатньо типовим для такого типу подій. Але нові дослідження, опубліковані у The Astrophysical Journal Letters, додають нових незвичайних подробиць.

Втрата зорею маси

Мультиспектральні дослідження, здійснені за допомогою 1,5-метрового телескопа Тіллінгхаста, 1,2-метрового телескопа та MMT в обсерваторії Фреда Лоуренса Віппла, показали, що на самому початку спалаху прорив фронту ударної хвилі затримався на кілька днів.

З точки зору фізики це було дуже дивне явище. Вчені, які вивчали фотографії зорі, зроблені перед вибухом, знайшли для нього не менш дивне пояснення. Приблизно за рік до цього надгігант втратив значну частину своєї маси, що приблизно дорівнювала сонячній. Причини цього вчені не знають, але передбачають, що це якось пов’язано з початком вигорання кремнію в ядрі, яке позначає останні стадії існування світила.

SN 2023ixf ставить під сумнів розуміння астрономами еволюції масивних зір і наднових, якими вони стають. Хоч ученим і відомо, що наднові з колапсом ядра є первинними джерелами утворення та еволюції важких атомів, нейтронних зір і чорних дір, вони дуже мало знають про інтервал часу, що безпосередньо передує вибухам наднових.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine